E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ndryshe nga pickimi i mushkonjave, pickimi i grerëzës është shumë i dhimbshëm, kurse ishulli në vendin e pickimit është pothuajse gjithmonë shumë i fortë.
Thumbimi i bletës apo grerëzës
Bletët rrallë gjenden jashtë koshereve kështu që grerëza (e cila gjendet pothuajse kudo), ngarkohet me mundimet e fëmijëve dhe prindërve.

Ndryshe nga pickimi i mushkonjave, pickimi i grerëzës është shumë i dhimbshëm, kurse ishulli në vendin e pickimit është pothuajse gjithmonë shumë i fortë.

Zakonisht vuajnë krahët dhe këmbët, sepse grerëzat zakonisht “kafshojë” në vetëmbrojtje kundër kontakteve aksidentale apo të qëllimshme me njerëz. Dhe kafshimet e tilla janë gati të pashmangshme tani që moti është i mirë dhe prezenca jonë në natyrë është më e madhe. Mirëpo, janë disa masa të cilat duhet të ndërmerren në rast të thumbimit të tillë.

Çfarë mund të ndërmarrin prindërit?

Është ideale që menjëherë të vendoset akull në vendin e thumbimit, kështu që do të zvogëlohet dhimbja dhe ënjtja do të jetë më e vogël.

Pjesa tjetër e trajtimit është e njëjtë si kur te pickimi i mushkonjave.

Tashmë është konstatuar se akulli ndikon jashtëzakonisht shumë ndaj helmit të pickimit nga grerëzat apo bletët, prandaj sa më shpejtë që i hidhni akull, aq më të vogla do të jenë edhe pasojat dhe dhimbjet.

Kur duhet kërkuar ndihmën e mjekut?

Nëse ekziston dyshimi se në gojën e fëmijës ka hyrë aksidentalisht grerëza, duhet menjëherë të kërkohet ndihma e mjekut! Rrënja e gjuhës ose fyti mund të jenë shumë në rrezik për shkak se ajo mund të çojë në një ndërprerje të plotë të frymëmarrjes.

Për fat të mirë kjo është shumë, shumë e rrallë (por ende ndodh). Në atë rast, prindërit nuk mund të bëjnë asgjë vetvetiu, por që sa më shpejt të jetë e mundur të dërgojnë fëmijën në klinikën më të afërt.

Gjithashtu, nëse fëmija ka probleme me alergjitë, atëherë urgjentisht duhet t’i drejtoheni mjekut sa më shpejt, pasi pasojat mund të jenë të rënda.

Publikuar: 16.06.2014 | 14:04
Lexuar: 1171 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime