E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Më shumë se 100 vila qëndrojnë bosh pasi ata ishin ndërtuar gjashtë vjet më parë për banorët lokalë në qytetin kinez të Beihai, në rajonin autonom Guangxi Zhuang.
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë (FOTO)

Ata ishin ndërtuar për një klasë të re në rritje të njerëzve të pasur të cilët, siç shpresohej , do të investonin në pasuri të patundshme. Shumica e pronave kanë një çmim më shumë se tre milionë juan ( 285.900 paund ) .

Qytetarët kinezë nuk lejohen të investojnë jashtë shtetit, kështu që ka pasur një bum të vërtetë në pasuri të patundshme pasi njerëzit kërkojnë një strehë të sigurt për pasurinë e tyre .

Në një përpjekje për t’u kujdesur për pasurinë, dhe duke shpresuar që do të ketë blerës, qytete të tëra janë ndërtuar plotë me gradaçela, qendrat tregtare, autostrada dhe parqe. Por duke qenë se janë larg zonave ekonomike, shpesh ngelin thjeshtë si “qytete fantazmë”.
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë
Njihuni me qytetin e ‘vdekur’ në Kinë

Publikuar: 22.07.2014 | 17:59
Lexuar: 1023 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime