E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pirja e kanabisit shton rrezikun për tu prekur nga depresioni dhe ankthi. Truri i përdoruesve është më pak reaktiv ndaj dopaminës, substancë cerebrale e cila provokon ndjesinë e mirëqenies.
Një tjetër arsye që i shtyn njerëzit drejt depresionit


Pirja e kanabisit shton rrezikun për tu prekur nga depresioni dhe ankthi. Truri i përdoruesve është më pak reaktiv ndaj dopaminës, substancë cerebrale e cila provokon ndjesinë e mirëqenies.

Ky fakt është zbuluar nga një studim anglez i National Institute on Drug Abuse dhe Imperial College London, i publikuar në revistën shkencore “Proceedings of the National Academy of Science”.

Studiuesit mbajtën nën vëzhgim 48 persona, gjysma e të cilëve kishin marrë kanabis dhe gjysma tjetër jo.

Nga analizmi i gjendjes së tyre shëndetësore dhe sjelljes, u vu re se dëshira për të marrë drogë dhe emocionet negative, i shtynin përdoruesit e kanabisit drejt depresioni dhe ankthit.

Publikuar: 24.07.2014 | 17:02
Lexuar: 582 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime