E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kampioni botëror i versionit WBF Kreshnik Qato – “Eagle” – Shqiponja - ka mbrojtur titullin sonte në Tiranë duke mposhtur argjentinasin Esteban Ponse i cili kishte udhëtuar nga Argjentina për të sfiduar shqiptarin Kreshnik Qato. Me vendim unanim të të tre gjyqtarëve mbetet në fuqi Kampion botërorë i versionin ËBF Kampion Kreshnik Qato.


Kampioni botëror i versionit WBF Kreshnik Qato – “Eagle” – Shqiponja - ka mbrojtur titullin sonte në Tiranë duke mposhtur argjentinasin Esteban Ponse i cili kishte udhëtuar nga Argjentina për të sfiduar shqiptarin tre herë kamopion bote, Kreshnik Qaton.
Me vendim unanim të të tre gjyqtarëve mbetet në fuqi Kampion botërorë i versionin WBF Kampion Kreshnik Qato.Palestra Asllan Rusi kishte tubuar rreth 1500 spektator për duelin e boksierit tonë Kreshnik Qato kundër Esteban Waldemar Ponce.

Nën organizimin e shkëlqyeshëm të kryetarit të Federatës së Boksit të Shqipërisë, Yll Ndroqi, ishte gjithçka e përkryer sa i përket organizimit.

Kreshnik Qato tregoi edhe një herë se merriton të ndeshet edhe për tituj më të medhenjë botërorë.

Deklaratat:

Promotori Ylli Ndroqi tha se është i kënaqur me ndeshjen që ka zhvilluar Qato dhe ka falenderuar gjithë adhuruesit e boksit.

Qato pas përfundimit të ndeshjes deklaroi se ndjehet i lumtur që ka mbrojtur para shqiptarëve titullin botërorë për të katërtën herë në versionin WBF.

Qato tha se ka ka qenë një luftë e mirë ndërsa Qato ka patur detyrë të qëndroj në distancë. I pyetur për të ardhmen Qato tha se njëherë “ta gëzojmë këtë titull së bashku, ndërsa për të ardhmen do të mendojmë nesër”.

Është prononcuar edhe e shoqja e Qatos Anila Qato e cila tha se ka qenë në tension gjatë ndeshjes, mirëpo Anila tha se nuk ka dyshuar dhe se ka patur besim gjithmon të Qato.

Qato tha se, ndeshja ishte shumë e bukur por atij iu desh pak kohë që të hynte në ritmin e tij të plotë.

"Unë isha përgatitur shumë për këtë ndeshje. Raundin e 5-të nisa të karikohem ashtu si doja unë në ndeshjen time", tha boksieri durrsak. Qato gjithashtu vlerësoi edhe mënyrën si u organizua ky megaeveniment i boksit shqiptar.

Ndërkaq, promotori i Qatos biznesmeni, Ylli Ndroqi, falenderoi për organizimin dhe mbështetjen që i kanë dhënë Qatos. "Të gjithë kanë bërë një punë të lodhshme për këtë sukses. I falenderoj të gjithë. Në të tilla organizime jam krenar që bashkëpunoj ", u shpreh Ndroqi.

Kurse përfaqësuesi i WBF-së, Olaf Shrëder, tha se mbrëmja e djeshme ishtë një natë historike për boksin shqiptar. "Ishte show më i madh në këto 3 vjet që unë kam qenë në Shqipëri", tha ai.

Sipas tij, ndeshja kryesore ishte fanstastike dhe një sfidë e vërtetë. Shrëder theksoi se "boksi është një sport shumë i rrezikshëm, ndaj unë i them Kreshnikut që në ndeshjet e tij të përqendrohet vetëm tek ndeshja, dhe tek asgjë tjetër".

Një fitore e shkëlqyer e Kreshnik Qatos


Lufta Qato vs Esteban Ponse minut pas minuti


Yll Press ju sjell minut pas minute të gjithë ndeshjen për titullin “Kampion botërorë” në versionin WBF në mes Kreshnik Qatos dhe Ponses nga Argjentina i cili e ka sfiduar Kreshnikun për ti fituar tutullin.


Prmotori Ylli Ndroqi, zv-kryeministri Ilir Meta, ministri Kulturës Ferdinand Xhaferi, ish-Presidenti Alfred Moisiu kanë marrë pjesë nëkëtë ndeshje të madhe për titullin kampion në WBF.

Runda e parë ka qenë shumë e mirë për kampionin shqiptar, ndërsa edhe roundi i dytë është dominuar nga shqiptari i madhë Qato.

Të dy boksierët kanë treguar shumë profesionalizëm në të dy roundet e para, ndërsa Qato ka qenë në favor në këto dy round.

Roundi i tretë ka qenë një round shumë i rëndë për Qaton.

Në këtë round Ponce i ka dhënë Qatos një goditje me të majtën dhe kampioni është gjendur në nok down, mirëpo Qato e ka marrë veten dhe duke mos humbur për asnjë rastë koncentrimin dhe duke vazhduar me strategjinë e tij prej një boksieri të madhë e profesionistë.

Round e katërt për qaton ka qenë një round më i mirë dhe në këtë round ka dominuar Kreshnik Qato.

Në roundin e pestë ka shkëlqyer Qato duke grushtuar Ponsen dhe duke e vënë shumë në vështirësi.

Rundi i gjashtë ka qenë i njëjtë, duke qenë ne epërsi në tërë roundin Qato.
Një fitore e shkëlqyer e Kreshnik Qatos

Qato ka lëshuar disa goditje të rënda ndaj Ponses, por edhe ka marrë disa goditje nga Ponse.

Rounda e shtatë, ka përfunduar ndërsa Qato nuk pranuar disa goditje të rënda nga Ponse, të cilat kanë patur mundësi të jenë fatale për Qaton.

Në roundin e tetë Qato ka leshuar disa goditje të mira për ponsen qe në sekondat e parë, mirëpo e krejt roundi ka qenë i kontrolluar nga Qato duke i dhënë herë pas here goditje të forta të kombinuara.

Roundi i nëntë, Qato ka vazhduar me goditjet e tijë të kombinuara dhe i gjithë roundi ka qenë i kontrolluar nga kampioni shqiptar.

Roundi i dhjetë dhe roundi i njëmbëdhjetë është kontrolluar nga Qato, ndërsa gjatë tërë kohës edhe Ponse ka qenë i rrezikshëm me të majtën e tij shumë të rëndë.
Në sekondat e fundit të roundit të njëmbëdhjetë Qato ka patur një mundësi për të përfunduar ndeshjen para kohe, mirëpo nuk vazhdoji me goditjet e tij pas një goditje shumë të rëndë me të djathtën e tij

Në roundin e fundit e ka shkartuar kundërshtarin e tij me goditje të forta të kombinuara dhe në dy raste Ponse ka patur mundësi të gjendet në dysheme, mirëpo Kreshnik Qato nuk ka vazhduar me goditjet e tij për të mos rrezikuar ndonjë kundërgoditje e cila mund të e dëmshme për Qato. Ai ka treguar se është vërtet një boksier i madh dhe jo rastësishtë është tre herë kampion botërorë në versionin WBF.
Një fitore e shkëlqyer e Kreshnik Qatos

Besojmë nën udhëhqjen e Ndroqit, do t`ia mundësoj një luftë për titullin e kampionit evropian në versionin EBU këtë vit.

Në këtë mbrëmje ishin zhvilluar edhe disa parameçe interesante ku hungarezi, Laszlo Hubert 26-6 (16 KO) mposhti hungarezin tjetër Zoltan Beres 40-44 (14 KO) me diskualifikim në raund të gjashtë. Ky duel ishte zhvillau për titullin vakant të WBF të kategorisë së rend.

Shpetim Shala 8-0 (3 KO) mposhti Josip Jalusic 10-18 (7 KO) me vendim unanim pas gjashtë raundeve.

Hungarezi Balazs Kelemen 6-0 (6 KO) mposhti hungarezin tjetër Janos Olah 5-4 (3 KO) me vendim unaanim pas gjashtë raundeve.

Kreshnik Qato duke festuar fitoren
Kreshnik Qato duke festuar fitoren

Publikuar: 03.05.2010 | 01:46
Lexuar: 2694 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
OLTI NUSHI (03/05/2010 14:29:54) KRESHNIKU ISHTE DOMINUS NE PJESEN ME TE MIR TE RAUNDEVE,SISOMOS PAS RAUNDIT TE TRETE DUKE MAR ATE GODITJE NOKDAUNI.POR ME VON ISHTE AI MBTRETI I RAUNDIT.E MERITONTE ME TE VERTET MBAJTJEN E TITULLIT KAMPION.URIME URIME QATO VAZHDO KESHTU.
elmedina (04/05/2010 05:35:09) Bravo bravooo

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime