E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Bujcevski solli fitore në minutën e  90-të
Në Tetovë Renova - Rabotnicki 2-1 (0-0)

Shaban Sinani
Në ndeshjen e parë të javës s ë dytë në ligën e parë republikane të futbollit që u zhvillua në stadiumine qytetit në Tetovë në parninë afro 700 tofozve skuadra e Renovës ka shënuar fitore të merituar kundër kampionit actual republican Rabotnikit. Fitoren për vendasit e siguroi Bujcebvski me golin që e shënoi në minutëne 90 të lojës , kur Fisnik Nuhii dërgon një bombë të vërtey drejtë portës së Shishkovskit topi godet shtyllën e majtë dhe kthehet deri të Bujcevski i cili në mnëyrë rutinore shënon për 201 dhe fitore të ekipit vendas.
Në pjesën e parë dy ekipet pothujase ishin të barabartë në teren të gjelbërt mirëpo vendasit krijuan disa raste të volisshme ndërsa mudn të vecohen ajo e Izair eminit në minutëne 11-të të lojës kur nga distana 10-11 metar në vend se të godetë portën a guja shumë lartë mbi portë. Në moinutëne e 32 mysafirët patën rast identik me anë të petroviq por kësaj radhe portioeri Mustafi ishte në krye të detyrës.
Rastin e fundit në pjesën e parë e pati Gafuri I cili nga 25 metra dërgon një bombë të vërtetë drejtë portës , por Shishkovski mbronë.
Në pjesën e dytë Renova si duket më tepër e donte fitoren dhe filloi me sulsme të njëpasnëshme. Në minutëne 56 pas një depërtimi të Bujcevskit , në zonën e ndaluar Bojku në mënyrë të palejshme ndalë futbollistin vendas dhe për Markovskin nuk kishte dilemë kjo ishte penalty e pastër të cilën e realizoi Izair Emini për 1-0. Por vetëm pas tre minytave Markovski pësëri tregon ën pikën e bardhë por kësaj radhe në favor të mysafirëve, pasi sipas tij Siljanovski në mënyrë të lajeueshme ndalet en 16-shin e ekipit vendas. Goditjen nga 11 metërishi e realizoi me sukses Alti[parmakovski për 1-1 në minutëne 59. Dy ekipete në pjesën e dytë partë raste që nuk u realizuan.
Referi Markovski në këtë ndeshje ndëshkloi 9 futbollist me kartonë të verdhë dhe atë 7 nga ekip vendas dhe 2 nga ai mysfirë.
Pas ndeshjes trajneri vendas Qatip Osmani deklaroi: “Në bazë të lojës së treguar e merrituam fitoren . Për këtë uroj futbollistë më nagazhimin dhe lojën e mirë. Tani e kemi më lehtë vazhdojmë në sfidat tjera “

Renova – Rabotnicki 2-1 (0-0)

Stadiumi i qytetit në Tetovë , shikues afro 700. Referuan Marjan Markovski nga Ohri, ndihmësit Zharko Todorvski nga Ohri dhe Zoran Kostoski nga Prilepi refer i katërt Vjollca Izeiri nga Gostivari. Delegat Koco Zerdeski Kërçovë , Kartonë të verdh: Mojsov, Memedi, Emini, Gafuri, Bujcevski, Skenderi, Neziri (Renova), Bojku, Todorovski (Rabotnicki). Golashënues Izair Emini ( 56 m nga pentaltia), Bujcevski (90 m) për Renovën , Altiparmakovski (59 m nga penaltia ) për Rabotnicki

Renova: Mustafi, Neziri, Memedi, Asani, Emini (Rexhepi ’80), Nuhiu, Bujcevski, Velija (Skenderi’70), Mishkovski, Mojsov, Tairi (Gafuri’38).

Rabotnicki: Todorovski (Cikarski’86), Vujcici (Trajcevski’77), Anene, Sulejmani, Shishkovski, Velkovski, Petrovic, Milushev, Bojku, Altipmarkovski (Markovski’64).


Publikuar: 10.08.2014 | 09:54
Lexuar: 631 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime