E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Organizata, “Human Rights Watch” ka kërkuar nga autoritetet iraniane që “menjëherë dhe pa kushte” të lirojë dhjetëra të burgosur iranian në qytetin verior të Karaxhit.
HRW kërkon lirimin e të burgosurve iranian
Në një raport 59 faqesh, organizata me bazë në New York, thotë se ka rishikuar rastet e 189 personave të burgosur në këtë qytet,që gjendet rreth 50 km në perëndim të Teheranit.

Vetëm në këtë burg, HRW ka thënë se ka identifikuar 62 të burgosur politik.

Organizata ka arritur në përfundimin se në 63 raste, të burgosurit janë arrestuat, akuzuar dhe ndëshkuar “vetëm pse ata e kanë shfrytëzuar të drejtën fundamentale si liria e shprehjes, dhe të drejtën për demonstrim paqësor”.

Në dhjetëra raste të tjera, përfshirë edhe 35 të burgosur të dënuar me vdekje me akuzan që kanë të bëjnë me terrorizmin, HRW dyshon “në shkelje të rënda të proceseve të cilat mund ta kenë njollosur procesin gjyqësor”.

Publikuar: 19.08.2014 | 12:46
Lexuar: 422 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime