E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky ish-inxhinier dhe konsulent në NASA ka botuar librin e tij provokues të quajtur “Dimër i zymtë: Dielli do të hedh të ftohtin që do të zgjasë 30 vjet”, në të cilën paralajmërohet ndryshime radikale në klimën globale.
NASA parashikon: I ftohti ekstrem dhe tërmete të mëdha


Sipas shkencëtarit dhe klimatologut të NASA-së, John Casey, rekord i dëborës dhe të ftohtit në Nju Jork dhe Shtetet e Bashkuara është vetëm fillimi i tridhjetëvjeçarit të ciklit e të ftohtit dhe gjithçka për shkak të reduktimit të energjisë diellore që emetohet në Tokë.

Sipas tij, përveç të ftohtit të acartë do ketë edhe tërmete të mëdha, ndërsa shpërthimet vullkanike janë të mundshme në disa pjesë të planetit.

Për dimrin e herët që përfshiu pothuajse të gjithë kontinentin e Shteteve të Bashkuara, Casey mendon se kjo periudhë do të zgjasë për dekada të tëra.

Ky ish-inxhinier dhe konsulent në NASA ka botuar librin e tij provokues të quajtur “Dimër i zymtë: Dielli do të hedh të ftohtin që do të zgjasë 30 vjet”, në të cilën paralajmërohet ndryshime radikale në klimën globale.

Toka po ftohet me shpejtësi të madhe, thotë ai. Nëse udhëheqësit e botës nuk reagojnë shumë shpejt na presin ditë të errëta dhe të ftohta.
“Nëse ju shikoni në kurbën e temperaturës globale për 100 vitet e fundit, ju do të shihni se vjen një rënie të mprehtë që ndodhi pas 2007. Ishte rënie e mprehtë e temperaturës globale gjatë 100 viteve të fundit.

Publikuar: 29.11.2014 | 12:36
Lexuar: 1041 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime