E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Anëtarë të Këshillit drejtues janë shkrimtarët: Fatmir Sulejmani, Danillo Kocevski, Vesna Acevska, Aleksandar Prokopiev, Lidija Drakulevska, Zoran Ançevski dhe Natasha Avramovska.
Ermis Llafazanovski kryetar i ri i PEN-it të Maqedonisë


Shkrimtari i njohur, Ermis Llafazanovski është kryetari i ri i PEN qendrës së Maqedonisë. Këtë e vendosi Këshilli drejtues i PEN qendrës, menjëherë pas mbajtjes së asamblesë zgjedhore. Sekretar i kësaj organizate është zgjehdur poeti Vlladimir Martinovski, profesor në fakultetin filologjik.

Anëtarë të Këshillit drejtues janë shkrimtarët: Fatmir Sulejmani, Danillo Kocevski, Vesna Acevska, Aleksandar Prokopiev, Lidija Drakulevska, Zoran Ançevski dhe Natasha Avramovska.

Kryetari i sapozgjedhur Llafazanovski është autor i disa romaneve për të cilët ka marrë isa çmime prestigjioze këtu dhe jashtë vendit. Veprat e tij janë përkthyer në disa gjuhë.

Në asamblenë zgjedhore, ku u konstatua skadimi i mandatit gjashtëvjçar të kryesisë së deritanishme, u miratua raporti për punë, si dhe kalndari i aktiviteteve për vitin 2015, ku vnd qendror zë mbajtja e Konferencës bienale rajonale të PEN-it të Maqedonisë.

Publikuar: 18.12.2014 | 15:14
Lexuar: 810 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime