E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky është qyteti i vetëm që lidh dy kontinente, qytet I kontrasteve dhe vlerave tradicionale.
Stambolli, qyteti i mrekullive
Kryeqyteti Evropian i Kulturës në 2010, Stambolli, është një nga qytetet më interesante në botë.

Një përzierje e mrekullueshme e Lindjes dhe Perëndimit, me “shpirtin” e tij të metropolit modern, kryeqyteti kulturor i Turqisë ruan dëshmi të çmuara të tri perandorive: romake, bizantine dhe osmane.

Kryeqytet i tre perandorive do ju fitoj pasi është shumë më tepër se vetëm një emër nga historia. Ky është qyteti i vetëm që lidh dy kontinente, qytet i kontrasteve dhe vlerave tradicionale.

Shumica e quajnë “kryeqytet i botës”, të tjerët “Ura mes Evropës dhe Azisë”. Megjithatë, Stambolli është qyteti më i madh në Turqi dhe një nga qytetet më të mëdha në botë, me një popullsi mbi 13 milion banorë.
Stambolli, qyteti i mrekullive
Stambolli, qyteti i mrekullive
Stambolli, qyteti i mrekullive
Stambolli, qyteti i mrekullive

Publikuar: 05.01.2015 | 16:25
Lexuar: 2337 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime