E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Emrin Dubai e ka marrë nga emirati në të cilin ndodhet, pra Emirati i Dubait. Dubai ndan funksione legale, politike, ushtarake me 7 Emiratet e tjera të Federatës. Emirati i Dubait është Emirati i dytë më i madh në Emiratet e Bashkuara Arabe pas atij te Abu Dabit.
Kryeveprat e mëndjes njerëzore
Dubai është qytet i gjendur në pjesën jugore të Gjirit Persik në Gadishullin Arabik.

Emrin Dubai e ka marrë nga emirati në të cilin ndodhet, pra Emirati i Dubait. Dubai ndan funksione legale, politike, ushtarake me 7 Emiratet e tjera të Federatës. Emirati i Dubait është Emirati i dytë më i madh në Emiratet e Bashkuara Arabe pas atij te Abu Dabit.

Ky qytet vizitohet nga miliona vizitorë në vit dhe ka popullsi rreth 2 milionë.

Gjithashtu, Dubai njihet si qyteti më i madh në Emiratet e Bashkuara Arabe. Si çdo Emirat edhe Dubai ka sundimtarin e tij, nga familja e njohur Al-Maktoum, Sheikh Mohammed bin Rashid al-Maktoum.

Dubai poashtu njihet edhe si një ndër qytetet me infrastukturë më të zhvilluar në botë dhe për "Qiellgërvishtësit" më të mëdhenj në botë.

Ndërtesa Burj Khalifa, përveç se është ndërtesa më e madhe në EBA, është gjithashtu ndërtesa më e larte në botë, 828 m dhe numëron gjithsej 163 kate. Ajo kushtoi rreth 1.5 miliardë dollarë për ndërtim.

Për momentin, Dubain është duke e udhëhequr familja Al Maktoum, nga madhëria e tij Sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum, i cili është edhe zëvëndës-president i Emirateve të Bashkuara
Kryeveprat e mëndjes njerëzore
Kryeveprat e mëndjes njerëzore
Kryeveprat e mëndjes njerëzore

Publikuar: 23.01.2015 | 12:30
Lexuar: 1295 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime