E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Sot skadoi afati i kërkesës që grupi Shtetit Islamik i kishte vënë Japonisë, për të paguar 200 milionë dollarë në shkëmbim të lirimit të dy pengjeve japoneze.
Pengjet japoneze në duart e ISIS

Nuk ka ende ndonjë informacion lidhur me fatin e dy burrave.

Nëna e njërit prej pengjeve iu lut sot qeverisë japoneze të paguajë shumën e kërkuar nga xhihadistët, për t’i shpëtuar jetën të birit.

Militantët e Shtetit Islamik publikuan të martën një video, ku thonin se do t’i vrisnin dy pengjet Goto dhe Haruna Yukawa, brenda 72 orëve, duke e lidhur kërcënimin e tyre me përpjekjet e Japonisë për të luftuar grupin terrorist.

Nëna e Gotos tha sot se i biri ishte mik i fesë islame dhe se ai ja kishte kushtuar jetën ndihmës për fëmijët në rajonet me luftime.

Ministri i jashtëm Fumio Kishida tha sot se Japonia po ndërmerr të gjitha përpjekjet për lirimin e pengjeve, por nuk do të dorëzohet përpara terrorizmit. Ndërsa kryeministri Shinzo Abe tha më parë se vendi i tij ka hyrë “në garë me kohën”, për të shpëtuar dy pengjet.

Publikuar: 24.01.2015 | 11:08
Lexuar: 899 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime