E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Grupi monitorues thotë se luftëtarët kurdë, të mbështetur nga sulmet ajrore amerikane pothuajse i kanë dëbuar gjithë militantët nga zona përgjatë kufirit me Turqinë.
Siri, forcat kurde marrin kontrollin e Kobanit
Organizata "Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut" me seli në Britani njofton se forcat kurde kanë rimarrë kontrollin e qytetit kufitar sirian të Kobanit, duke sprapsur militantët e Shtetit Islamik pas një beteje katër mujore.

Grupi monitorues thotë se luftëtarët kurdë, të mbështetur nga sulmet ajrore amerikane pothuajse i kanë dëbuar gjithë militantët nga zona përgjatë kufirit me Turqinë.

Banorët civilë ishin larguar nga qyteti i Kobanit që kur Shteti Islamik filloi sulmin ndaj tij në shtator.

Gjatë ditëve të fundit, ushtria amerikane dhe forcat e koalicionit kundër Shtetit Islamik i përqëndruan gjithë goditjet ajrore kundër forcave të këtij grupi në Kobani.

Pas katër vjetësh luftë civile Siria përballet me një konflikt të dytë të brendshëm, ndërsa Shteti Islamik ka marrë nën kontroll gjatë vitit të kaluar territore në veri dhe lindje të vendit.

Rusia po pret delegacione siriane për bisedime sot në Moskë si pjesë e një plani për të rifilluar bisedimet e paqes dhe për të gjetur një zgjidhje politike për luftën civile.

Publikuar: 27.01.2015 | 10:46
Lexuar: 912 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime