E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ndërkohë, sot, ministrat grekë shprehën pakënaqësi për projektdeklaratën.
BE zgjat sanksionet ndaj Rusisë
Bashkimi Evropian do të zgjasë ngrirjen e pasurive dhe ndalimin e udhëtimeve ndaj dhjetëra rusëve dhe ukrainasve, sanksione të ndërmarra pas aneksimit të Krimesë nga Ukraina.

Në një projekt deklaratë të përgatitur për një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të jashtëm të bllokut që pritet të mbahet nesër, thuhet se sanksionet e vendosura në mars të vitit të kaluar do të zgjaten deri në fund të këtij viti. Ndërkohë, sot, ministrat grekë shprehën pakënaqësi për projektdeklaratën.

Qeveria e re e kryeministrit Aleksis Tsipras, u ankua pranë shefes së BE-së për politikën e jashtme Federica Mogherini, se deklarata ishte miratuar pa u këshilluar me Athinën. Greqia ka marrëdhënie tradicionalisht të mira me Rusinë dhe asnjëherë nuk i ka mbështetur me forcë sanksionet kundër Moskës.

Publikuar: 29.01.2015 | 10:07
Lexuar: 442 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime