E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kafshimi i thonjëve bën që çdo mikrob nën thua të përfundojë në gojë, duke sjell rreziqe për organizmin. Thuhet se kafshimi i thonjëve ndikon në largimin e ankthit dhe të stresit, por është thjesht një zakon që duhet larguar një orë e më parë.
Si mund të parandaloni kafshimin e thonjëve?
Kafshimi i thonjëve është një defekt i mundëshm tek pjesa më e madhe e personave dhe herë – herë është i vështirë për t’u eleminuar. Të paktën 5 nga 100 italianë i dedikohen kafshimit të thonjëve, i cili në plot kuptimin e fjalës është një kalim kohe i pakëndshëm dhe i dëmshëm për shëndetin.

Zakonisht kafshimi i thonjëve fillon në moshën 6 – vjeçare, por mund të zgjasë deri në adoleshencë apo më gjërë. Piku i kafshimit të thonjëve në fakt është nga mosha 10 – 18 vjeç, por ka edhe nga ata që nuk mund t’i shpëtojnë këtij zakoni edhe më vonë në jetë.

Kafshimi i thonjëve bën që çdo mikrob nën thua të përfundojë në gojë, duke sjell rreziqe për organizmin. Thuhet se kafshimi i thonjëve ndikon në largimin e ankthit dhe të stresit, por është thjesht një zakon që duhet larguar një orë e më parë.

Si mund ta largojmë këtë zakon prej vetes?

Përdorimi i një manikyri të hidhur për thonjtë

Në farmaci ekzistojnë disa përgatitje që përhapen në thonj të cilat ulin dëshirën për kafshimin e tyre. Me anë të kësaj përgatitje me pak vullnet nga ana juaj mund të largoni këtë ves nga vetja.

Mbani një ditar ku ka shprehje të këqija mbi thonjtë

Një ditar i tillë i cili do t’ju kujtonte në çdo kohë rreziqet që kanoset nga kafshimi i thonjëve do t’ju bëjë të reflektoni për të mos rënë pre e këtij fenomeni negativ. Kjo mund të jetë një strategji ndërhyrëse për të eliminuar problemin.

Zgjidhni të tjera alternativa antstres

Kafshimi i thonjëve varet gjithnjë nga ankthi dhe stresi. Për të mbajtur larg këtë fenomen përpiquni të përtypni vazhdimisht çamçakezë ose të luani me top anti stres.

Publikuar: 02.02.2015 | 02:06
Lexuar: 552 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:















Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime