E martë, 18.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pas një inspektimi që Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës ka kryer në ambientet e Muzeut Etnografik të Krujës, ka publikuar së fundmi edhe fotot e gjendjes aktuale që gëzon ky objekt.
Shtëpia e Toptanasve, banesë unike në trevat e Ballkanit

Shtëpia e ndërtuar nga Toptanët, dikur sundimtarë të Krujës, është një shtëpi e stilit persian, pasi Kapllan Pashë Toptani, sapo ishte kthyer nga fushata e Teheranit, ku turqit dolën ngadhënjyes.

Pas një inspektimi që Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Durrës ka kryer në ambientet e Muzeut Etnografik të Krujës, ka publikuar së fundmi edhe fotot e gjendjes aktuale që gëzon ky objekt.

Gjithashtu kjo drejtori ka publikuar edhe historikun e tij, për të nxitur vizitorët e shumtë të huaj dhe jo vetëm, që ta vizitojnë një prej objekteve unike që është edhe krenaria kulturore që gëzon qarku i Krujës.shtepia e toptanasve

Shtëpia e ndërtuar nga Toptanët, që në atë kohë kur ishin sundimtarë të Krujës, është një shtëpi e stilit persian, pasi Kapllan Pashë Toptani, sapo ishte kthyer nga fushata e Teheranit, ku turqit dolën ngadhënjyes.

Pra, inxhinierët ishin persë, ndërsa ustallarët që e ndërtuan dibranë.

Edhe piktori që e ka hijeshuar këtë shtëpi ka qenë Bajram Muca, nga Ostreni i madh, i cili është shprehur se “Është i njëjti stil me Xhaminë e Et`hem beut në Tiranë, d.m.th. stil rokoko”.

Më pas, nga fillimi i viteve `800, kur Toptanasit u shpërngulen në Tiranë dhe u bënë zotërit e Shqipërisë së mesme, shtëpia kaloi në pronësi të një familjeje të dëgjuar nga Kruja me mbiemër Kalaja (Zejnel Efendi Kalaja), pronësi e cila u ruajt deri në vitet e fundit, kur shteti shqiptar bëri shpronësimin e saj.

Muzeu, i cili në origjinë ka qenë haremllëku (banesa private) e Kapllan pashës, është shpallur si i tillë për herë të parë në vitin 1959 dhe është restauruar me themel nga Prof. Emin Riza.

shtepia e toptanasveObjektet e ekspozuara aty, kanë vlerë pakrahasimisht të vogël historike dhe etnografike në krahasim me vete Muzeun, i cili është unik në trevat Ballkanike.

Ky Muze është ngritur në shtëpinë e familjes së Toptanasve, e cila është një ndërtesë e tipit “çardak” e vitit 1764.

Banesa është monument kulture i kategorisë së I, dhe kjo vlerë e trashëgimisë kulturore shqiptare, i fton të gjithë ta vizitojnë dhe ta njohin nga afër. (TRT)

Publikuar: 02.02.2015 | 17:09
Lexuar: 907 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime