E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Resveratroli është antioksidant i domosdoshëm edhe për personat me sëmundjen e Alzhajmerit.
Vera e kuqe dhe kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesësNjë përbërës i gjendur tek rrushi i kuq, vera e kuqe, kikirikët dhe te disa manaferra mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës me kalimin e moshës, thotë një studim i udhëhequr nga shkencëtarët indianë.

Resveratroli është një antioksidant që ndihmon në efektet positive të hipokampusit, një zonë në trurin e njeriut është që është kritik për funksionet si kujtesa, të mësuarit dhe gjendja e humorit.

“Rezultatet e studimit ishin goditëse,” tha Ashok Shetty, profesor i Kolegjit Shkencor të Mjekësisë në Teksas. Sepse edhe njerëzit edhe kafshët tregojnë një rënie të kapacitetit të mbajtjes së kujtesës pas moshës së mesme.

Resveratroli është antioksidant i domosdoshëm edhe për personat me sëmundjen e Alzhajmerit.

Studimi u publikua në të përditshmen Scientific Reports.

Publikuar: 07.02.2015 | 10:44
Lexuar: 490 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime