E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Me dhjetë milionë banorë në qytetin edhe qytetit dhe po aq në periferitë dhe lagjet satelite, Xhakarta është qytete më i madh, por edhe më denduar i banuar në Azi.
Xhakarta përfshihet nga përmbytje të mëdhaPër shkak të reshje të rrëmbyeshme të shiut, që po biejnë tashmë dhjetë ditë, në kryeqytetin e Indonezisë, Xhakartë, janë përmbytur një pjesë e madhe e lagjeve, ndërsa autoritetet deri më sot kanë evakuuar mbi 6.000 banorë.

Për shkak të parashikimeve se reshjet e fuqishme të shiut në këtë rajon do të biejnë të paktën edhe një javë, guvernatori i Xhakartës urdhëroi mobilizim të forcave për shpëtim dhe përcaktoi 28 lokacione nga të cilat do të koordinohet aksioni për mbrojtje nga përmbytjet.

Me dhjetë milionë banorë në qytetin edhe qytetit dhe po aq në periferitë dhe lagjet satelite, Xhakarta është qytete më i madh, por edhe më denduar i banuar në Azi.

Numri i madh i ndërtesave të reja dhe rrugë komunikacioni në 10 vitet e fundit qytetit i japin dukje bashkëkohore, por i kanë ndalur rrjedhat natyrore të derdhjes së ujit të cilat e mbronin Xhakartën nga përmbytjet.


Publikuar: 10.02.2015 | 13:00
Lexuar: 511 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime