E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Autoritetet e Nepalit bënë të ditur se do të hapin itinerarin qendror që u braktis 20 vjet më parë.
Një rrugë e re për në majën e botës
Pas tragjedisë që ndodhi në muajin prill të vitit të kaluar ku si pasojë e një orteku humbën jetën 16 persona, alpinistët tani do të përdorin një rrugë tjetër, atë të vjetrën që cilësohet më e sigurt.

Autoritetet e Nepalit bënë të ditur se do të hapin itinerarin qendror që u braktis 20 vjet më parë.

Ata deklaruan se rruga do të përgatitet deri në fillimin e sezonit në pranverë.

Kjo rrugë është më e shkurtër dhe tregohet si më e lehtë edhe për alpinistët pa përvojë.

Deri më sot 250 alpinistë kanë humbur jetën teksa përpiqeshin të ngjiteshin në majin e malit më të lartë në botë.

Everesti që në Nepal njihet si Sagarmatha kurse në Tubet si Chomolangma arrin lartësinë 8848 metra është ëndrra më e madhe e alpinistëve.

65 vjet pas ngjitjes së parë, alpinistët ankohen për dyndjet në Malin Everest si të ishte një autostradë.

Nepal, që fiton 2 milion e gjysmë dollarë nga ngjitjet në mal, përballet me probleme të ndryshme ndër të cilat në radhë të parë vijnë mbeturinat si dhe efekte të tjera anësore.

Publikuar: 19.02.2015 | 18:20
Lexuar: 903 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime