E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Faymonville, po të mos përmendnim një detaj të vogël , nuk e veçon atë nga fshatrat e tjerë në pamje të parë, prandaj duket si një fshat belg...
Faymonville: Më mirë turq sesa si ju !
Simboli i fshatit që gjendet në kufirin e Belgjikës-Luksemburgut- Gjermanisë është gjysëmhëna me yll.

Faymonville, po të mos përmendnim një detaj të vogël , nuk e veçon atë nga fshatrat e tjerë në pamje të parë, prandaj duket si një fshat belg...

Sipas gojëdhënave më të përhapura, banorët e këtij fshati në shekujt e 16-të dhe 17-të refuzojnë të paguajnë taksat që mblidhnin kryqëzatat në Evropë nën udhëheqjen e kishave.
Për këtë arsye atu u kundërvunë.

Propagandës, “kush nuk paguan dhe kush nuk jep ushqim, është turk” banorët i përgjigjen me fjalët, “më mirë turq se sa si ju” dhe për këtë arsye ata u quajtën “turq”.

Mbase ata nuk kanë ardhur kurrë në Anadoll, por me kostumet tradicionale të qepura duke parë fotografitë e Turqisë, ata dalin nëpër rrugët e fshatit dhe mbajnë në duar flamuj turq. (TRT)

Publikuar: 20.02.2015 | 13:40
Lexuar: 953 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime