E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

“Kush nuk dëshiron të shohë vrapimin e kuajve në rrugë duke tërhequr një skiatorë, duke hedhur pesë-gashtë hapa dhe duke gjetur unazat”, tha Darin Anderson.
Kolorado, garë interesante me ski

Tifozët e sporteve dimërore u mblodhën në Silvernon të Kolorados në një garë vjetore të skijimit, sport ky i kombinuar me fuqinë e kuajve. Rreth 20 ekipe skiatorësh u tërhoqën nga kuajt përgjatë një rruge të gjatë 304 metra.

“Kush nuk dëshiron të shohë vrapimin e kuajve në rrugë duke tërhequr një skiatorë, duke hedhur pesë-gashtë hapa dhe duke gjetur unazat”, tha Darin Anderson.

Organizatorët thonë se bora në temperaturë prej 15 gradë celsius solli shumë spektatorë.

“Shihni disa nga ato kuaj të shpejtë që vrapojnë me 40 km/h dhe është vështirë që të fitoni ndjenjën se sa e shpejtë është ajo”, u shpreh Rob Conaty.

“Definitivisht nuk duan të jenë në vendin e fundit, në qoftë se unë jam para vendit të fundit do të jem e lumtur”, theksoi Kyle Mathewson, konkurrent.

Ky sport besohet të jetë me prejardhje nga Norvegjia dhe fjala ‘skijoring’ që nënkupton ‘vozitje me ski’. Një tjetër version i këtij sporti është edhe tërheqja e skiatorëve nga qentë. Gjyltene Rexhallari

Publikuar: 02.03.2015 | 14:46
Lexuar: 583 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime