E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Përkundër kësaj, rrezik më të madh për astmë kanë fëmijët të cilët mesatarisht kanë ngrënë hamburgerë ose ‘fast food’ tre deri në katër herë në ditë.
Ushqimi lidhet me rrezikun për astmë
Fëmijët ushqimi i të cilëve më së shumti ngjason me ushqimin e ashtuquajtur mediteran, kanë gjasa më të pakta të preken nga astma, bëjnë të ditur të dhënat e mbledhura nga 20 vende me rreth 40 mijë fëmijë.

Përkundër kësaj, rrezik më të madh për astmë kanë fëmijët të cilët mesatarisht kanë ngrënë hamburgerë ose ‘fast food’ tre deri në katër herë në ditë.

Revista shkencore “Thorax” ka botuar një përfundim të shkencëtarëve të cilët thonë se konsumimi i rregullt i pemëve, perimeve dhe peshqve, mbron nga paraqitja e astmës për shkak të pranisë së vitaminës C dhe antioksiduesve. Në anën tjetër hamburgerët për faktin se kanë sasi të mëdha të yndyrave në përbërje, mund të jenë edhe shenjë e prirjeve të tjera jo të shëndetshme.

Hulumtuesit bëjnë të ditur se pemët dhe perimet kanë pasur një efekt të dukshëm pozitiv në vendet më pak të zhvilluara, derisa peshku ka qenë më i dobishëm te vendet e zhvilluara. /Telegrafi/

Publikuar: 08.06.2010 | 03:50
Lexuar: 1168 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime