E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një shpresë për sa i përket kurimit të tyre vjen nga gjenetika, e cila ka individualizuar mutacione të gjeneve në ADN lidhur me duhanpirjen dhe janë në përpjekje për krijimin e farmaceutikëve të rinj.
Femrat duhanpirëse viktima të tumoreve

Janë femrat, viktimat më të preferuara të tumoreve, të cilat vijnë si rrjedhojë e tymosjes së cigareve.

Kështu, në rastet e tumorit në mushkëri, rreziku tek femrat është rritur me 1.5 % dhe kjo kundrejt një uljeje të tillë me meshkujt me 2 %.

Një shpresë për sa i përket kurimit të tyre vjen nga gjenetika, e cila ka individualizuar mutacione të gjeneve në ADN lidhur me duhanpirjen dhe janë në përpjekje për krijimin e farmaceutikëve të rinj.

Publikuar: 09.06.2010 | 07:43
Lexuar: 1668 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime