E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pajisja me emrin NailO është pak a shumë si një gishtëz dhe mund të kontrollohet duke e prekur me gisht sipërfaqen e saj.
Të kontrollosh celularin me një gishtëz


Kërkuesit shkencorë të Institutit të Teknologjisë së Masaçusetsit në SHBA kanë ideuar një pajisje shumë të vogël “wireless”, me anë të së cilës mund të kontrollosh celularin apo kompjuterin.

Pajisja me emrin NailO është pak a shumë si një gishtëz dhe mund të kontrollohet duke e prekur me gisht sipërfaqen e saj.

NailO lejon që të kryesh funksione të ndryshme në celular pa rënë në sy dhe është i dobishëm në rastet kur je në një mbledhje të rëndësishme, por në të njëjtën kohë nuk mund të lësh pa përgjigje një mesazh urgjent që të vjen në celular.

Ideatorët e NailO po mundohen të gjejnë mënyrën për të prodhuar një bateri që mund të futet në këtë pajisje të vogël. Bateria duhet të jetë e trashë vetëm gjysmë milimetri.

Publikuar: 17.04.2015 | 19:33
Lexuar: 628 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime