E martë, 22.05.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ne taven ku kemi ferguar qepen shtojme dhe spinacin dhe hudhren e grire imet.
Patate me spinaq
Perberesit:

1 kg patate
250 gr spinac
1 qepe
2 thelpinje hudher
100 gr parmezan
Salca beshamel:

50 gr margarin
40 gr miell
500 ml qumesht
Krip,piper
Udhezimet:

Qepen e grijme dhe fergojme ne vaj derisa te zbutet.
Spinacin e pastrojme dhe pastaj e grijme imet.

Ne taven ku kemi ferguar qepen shtojme dhe spinacin dhe hudhren e grire imet.

Patet qerohen dhe grihen ne feta te holla.
Patatet e grira kriposen dhe piperosen.

Ne taven ku do ti pjekim shtojme pak vaj dhe rendisim nje rend patate te grira dhe nje rend spinac te ferguar me qepe.

Pastaj persiper spinacit qesim pak parmezan.

Kjo procedure perseitet prap patate,spinac dhe parmezan.

Kur masa te kete mbaruar qesim salcen beshamel.Salcen bershamel e bejme kur shkrijme margarinen ne nje ene dhe ne te shtojme miellin,Pasi e fergojme per pak ,shtojme qumeshtin dhe perziejme derisa te trashet masa,

Salca beshamel kriposet dhe piperoset dhe i qitet taves persiper patateve.

Pjekin ne furre te nxehte 180 grade per 20 minuta.

Publikuar: 10.05.2015 | 00:16
Lexuar: 483 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime