E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Biologu evolucionist David Bainbridge ka kryer një studim lidhur me këtë temë.
Inteligjencën apo format seksi? Ja çfarë zgjedhin meshkujt

Është pranuar thuajse si normë që meshkujt zgjedhin format fizike para inteligjencës, por një studim i fundit vërteton të kundërtën.

Biologu evolucionist David Bainbridge ka kryer një studim lidhur me këtë temë.

Sipas tij meshkujt preferojnë një femër inteligjente dhe me objektiva krahasuar një femër me forma seksi por me inteligjencë nën mesataren.

Përveç të tjerash studimi i tij thotë se meshkujt preferojnë gjoks dhe të pasme të vogla dhe simetrike, në vend të një gjoksi të madh i cili sipas meshkujve është asimetrik.

Sipas profesorit edhe “fiksimi” i këmbëve të gjata është i pavërtetë pasi meshkujt në të vërtetë nuk janë të fiksur pas tyre.

Publikuar: 25.05.2015 | 21:34
Lexuar: 512 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime