E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Por me zhvillimin e industrisë dhe teknologjisë, të rinjtë nisën të braktisin profesionin e të parëve të tyre dhe u zhvendosën në qendrat urbane.
Natyra “gllabëron” fshatin kinez


Aty ku njeriu heq dorë, largohet, natyra rikthehet për të rimarrë sërish në gjirin e vet atë që i takon.

Kështu ka ndodhur me një fshat të braktisur në arqipelagun Shengsi në Kinë.

Zhuanshan është një fshat i braktisur. Dikur banohej vetëm nga peshkatarë, që përmes këtij aktiviteti siguronin burimin e mjaftueshëm për jetesën.

Por me zhvillimin e industrisë dhe teknologjisë, të rinjtë nisën të braktisin profesionin e të parëve të tyre dhe u zhvendosën në qendrat urbane.

Dalëngadalë së bashku me ta lëvizën edhe të moshuarit, duke bërë që sot fshati të mos ketë asnjë banor.

Publikuar: 14.06.2015 | 00:27
Lexuar: 602 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime