E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Katër shtete po punojnë mbi këtë lloj rrjeti, Korea e Jugut, Kina, SHBA dhe Japoni. Kjo bëhet e ditur nga Mobility Report i Ericsson.
“Boom” i rrjetit 5G pas pesë viteve

Brenda 2021 do të jenë 150 milionë abonime në rrjetin 5 G, ajo që bën dhe lidhjen mes objekteve, lavatriçe, frigorifer apo termostat, dhe që quhet Interneti i Gjërave.

Katër shtete po punojnë mbi këtë lloj rrjeti, Korea e Jugut, Kina, SHBA dhe Japoni. Kjo bëhet e ditur nga Mobility Report i Ericsson.

Sipas studimit, gjithmonë në vitin 2021 trafiku i të dhënave të gjeneruara nga pajisjet celulare do të rritet me 10 herë. Parashikohet që aplikacionet për video si YouTube dhe Netflix do të zëvendësojë 70% të trafikut.

Në fund, sipas sxtudimit, Afrika, ku po synojnë me projekte kolosë si Facebook apo Google, do të bëhet një kontinent gjithnjë e më i lidhur. Deri në fund të këtij viti parashikohet që të abonuarit në celular të jenë 1 miliardë.

Publikuar: 06.12.2015 | 15:40
Lexuar: 2074 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime