E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Imuniteti është një parakusht për shëndet të mirë dhe jetë të gjatë. Nëse doni ta mbani të fortë, aplikoni ndryshime në dietën tuaj.
Ushqimet që forcojnë imunitetinSi t’i ndihmoni vetes për një imunitet të fortë? Mënyra më e mençur është që këtë ta bëni në mënyrë natyrale, me ushqim. Ekspertët rekomandojnë këto ushqime.

Imuniteti është një parakusht për shëndet të mirë dhe jetë të gjatë. Nëse doni ta mbani të fortë, aplikoni ndryshime në dietën tuaj.

Në ditët e sotme nuk është lehtë ta mbash sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të fortë. Ajri i pastër, ushqimi i pashëndetshëm dhe stresi i tepërt gjithsesi lënë gjurmë. Si t’i ndihmoni vetes? Mënyra më e mençur është që këtë ta bëni në mënyrë natyrale – me ushqim!

Ekspertët rekomandojnë ushqime që e forcojnë sistemin imunitar.

Spinaqi

Spinaqi gjithmonë konsiderohet si një ushqim i shkëlqyeshëm. Në spinaq fshihet një thesar i vërtetë vitaminash- nga vitamina A, B2 dhe B6 deri tek vitaminat C, K dhe E. Përveç kësaj, spinaqi është i pasur me antioksidantë, fitonutrientë, proteina, acide yndyrore omega-3 dhe kalcium. Me fjalë të tjera, ai është një ushqim aq i shëndetshëm sa që duhet të jetë pjesë e çdo vakti.

Arrat

Nuk keni nevojë të konsumoni në baza ditore sasi të mëdha të arrave për të pasur imunitet të fuqishëm, mjafton vetëm një sasi e vogël në ditë dhe efekti do të jetë i dukshëm. Arrat përmbajnë shumë vitamina, acide yndyrore omega-3 dhe vlera të tjera ushqyese që e mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit. Disa studime kanë treguar se arrat e ngadalësojnë edhe zhvillimin e sëmundjeve të Alzheimerit dhe Parkinsonit. Ato mund t’i hani në mes të shujtave, kur ju rrëmben dëshira për të ngrënë diçka të lehtë.

Fasulja

Fasulja e shijshme është e shkëlqyeshme, sepse ajo përmban leptinë, e cila ndihmon në zvogëlimin e oreksit. Përveç kësaj, fasulja është e mbushur me vitaminë B, kalcium, kalium dhe acid folik. E gjithë kjo është e mirë për shëndetin e trurit dhe të lëkurës dhe ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut. Gjithashtu, fasulja është e mirë në parandalimin e sulmeve në tru. Do të ishte mirë të konsumohet më shpesh, prandaj rekomandohet si një pjatë e dytë në vend të patateve – ndjenja e ngopjes do t’ju mbajnë gjatë.

Publikuar: 27.01.2016 | 19:04
Lexuar: 571 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime