E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Hardhuca është rreth 75 milion vjet më e vjetër se mbajtësi i mëparshëm i rekordit, sipas studiuesve në Muzeun e Historisë Natyrore në Florida, i cili njoftoi gjetjen këtë javë.
Zbulimi i rrallë: Hardhuca fosile 99 milionë vjeçare zbulohet brenda qelibarit
Një hardhucë fosile është gjendur në Azi e ruajtur në një qelibar që daton rreth 99 milionë vjet më parë, thonë hulumtuesit.

Shkencëtarët në Florida thonë se zbulimi është prova më e vjetëra të këtij lloji dhe një lidhje që i “mungonte” hulumtuesve të zvarranikëve.

Hardhuca është rreth 75 milion vjet më e vjetër se mbajtësi i mëparshëm i rekordit, sipas studiuesve në Muzeun e Historisë Natyrore në Florida, i cili njoftoi gjetjen këtë javë.

Ajo u gjet dekada më parë në një minierë së bashku me dis fosilet të tjera të lashta të zvarranikëve, por shkencëtarët amerikanë arritën t’i analizonin vetëm së fundmi.

“Ishte tepër emocionuese t’i shihje këto kafshë për herë të parë,” tha Edward Stanley, një anëtar i ekipit hulumtues të shtunën. “Ishte emocionuese dhe befasuese, me të vërtetë, se sa mirë janë ruajtur.”

Publikuar: 07.03.2016 | 15:31
Lexuar: 606 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime