E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Madje sot në moshën 40-vjeçare ai është më optimist se kurrë duke botuar edhe një libër ku tregon jetën e vet.
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht


Claudio Viera de Oliveira është një brazilian që ka lindur me një problem të madh. Koka e tij qëndron e varur mbrapsht mbi shpatulla dhe nuk mund ta lëvizë as atë dhe as gjymtyrët.

Kur lindi, 40 vite më parë, mjekët i thanë të ëmës që ta linte pa ngrënë deri sa të vdiste sepse kishte një çrregullim të rrallë. Por Claudio mbijetoi duke tejkaluar të gjitha parashikimet e doktorëve.

Madje sot në moshën 40-vjeçare ai është më optimist se kurrë duke botuar edhe një libër ku tregon jetën e vet.

Çrregullimi i tij është tejet i rrallë në mjekësi dhe njihet me emrin arthrogriposis, çrregullim që shkrin kockat dhe gjymtyrët bashkë dhe që e la atë me kokën e kthyer mbrapsht.

Ai nuk mund të lëvizë gjymtyrët e veta dhe për të shkruar librin iu desh të mbante stilolapsin në gojë. Kështu bëri disa vite më parë, kur nisi të shkruajë librin me titull “Bota është në anën tjetër”.
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht
Braziliani me kokën e kthyer mbrapsht

Publikuar: 13.05.2016 | 11:29
Lexuar: 486 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime