E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Qeveria belge sot ka marër vendim për pjesëmarrje në koalicionin ndërkombëtar mbi nenin 51 nga Karta e Kombeve të Bashkuara për "mbrojtje legjitime të përbashkëta".
Belgjika nga 1 korriku do të fillojë me sulme ajrore mbi SHI-në në Siri
Gjashtë aeroplanë belgë F-16 nga 1 korriku do të marrin pjesë në sulmet ajrore të koalicionit ndërkombëtar mbi caqe të Shtetit Islamik në Siri.

Qeveria belge sot ka marër vendim për pjesëmarrje në koalicionin ndërkombëtar mbi nenin 51 nga Karta e Kombeve të Bashkuara për "mbrojtje legjitime të përbashkëta".

Aeroplanët-gjuetarë belgë do të fluturojnë nga baza në Jordani dhe do të hyjnë në hapësirën ajrore siriane nga lindje-verilindje, që të shmangen incidente me aeroplanët ushtarakë sirianë dhe rusë.

Aeroplanët ushtarakë belgë kyçen drejt koalicionit ndërkombëtar me ftesë të SHBA-së, e jo të autoriteteve siiane.

Me vendimin e ri qeveritar zgjerohet edhe prania territoriale e ushtarëve belgë në Irak, të cilët i kanë trajjuar forcat lokale të sigurisë. (MIA)

Publikuar: 13.05.2016 | 18:34
Lexuar: 480 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime