E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në Gjirokastër ,Veip Gagani është i vetmi që e ka trashëguar zanatin brez pas brezi.
Samarxhiu modern

Në këtë çerekshekulli në Shqipëri shumë zanate të para viteve ’90 janë harruar. Njëri prej tyre është edhe ai i samarxhiut, por që së fundmi duket se i është përshtatur edhe kohës.

Në Gjirokastër ,Veip Gagani është i vetmi që e ka trashëguar zanatin brez pas brezi.

Samarët traditcionalë malorë që ai ka trashëguar nga i ati dhe gjyshi së fundi po kthehen edhe në tërheqje turistike. Madje jo vetëm kaq. Shumë porosi janë dërguar edhe në Itali dhe Francë.

Historinë e sjell gazetarja Kristina Fidhi...

Publikuar: 25.07.2016 | 13:28
Lexuar: 1769 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime