E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Fotot e realizuara në 6 fise të ndryshme të cilat jetojnë në Omon Jugore të Etiopisë, tregojnë se elementë të botës moderne kanë filluar që të shfaqen në kulturën tradicionale.
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane

Një grua etiopiane që ushqen fëmijën ndërsa mban në dorë një kallashnikov AK47 është një nga pak imazhet që tregojnë se si bota e jashtme po ndikon në këto fise indigjene.

Fotot e realizuara në 6 fise të ndryshme të cilat jetojnë në Omon Jugore të Etiopisë, tregojnë se elementë të botës moderne kanë filluar që të shfaqen në kulturën tradicionale.

Më tepër se 40 fise në të cilat banojnë rreth 200,000 persona janë pozicionuar në Omon Jugore. Me hapjen e rrugëve të reja për automjetet por edhe zhvillimin e telekomunikacionit, kjo zonë është bërë më e aksesueshme nga bota e jashtme.

Ndërsa qeveria po u merr gjithmonë e më tepër toka fiseve, gara për burime jetike është intensifikuar dhe shfaqja e armëve të zjarrit e ka bërë luftën ndër-etmnike edhe më të rrezikshme për zonën.
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane
Ndikimi global në kulturën e fiseve etiopiane

Publikuar: 30.09.2016 | 11:34
Lexuar: 1477 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime