E shtunë, 23.06.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pasionet e romakėve tė lashtė

Publikuar: 14.08.2010 | 22:54
Lexuar: 2715 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
andi (01/04/2013 15:37:20) Roma e lashte dhe konstitucioni qe njerezit e asaj periudhe kishin ngritur, eshte sa nje deshmi e aftesise njerezore per te ngritur veten e vet ne nje shkalle shume te larte vete ekzistence dhe vete realizimi ne nje menyre tejet origjinale. Permes vete shkrirjes me natyren dhe manifestimin e shperfaqien e deshirave dhe pasioneve te njerezve deri ne ate shkalle qe i bente ata krenare,te pa kufijshem,origjinale,spontane ne ate cka mund te benin dhe vepronin, te sundonin boten e kohes. Po aq sa na ben dhe ne njerezve qe e quajme veten moderne, te na vijne kushedi se cfare ideacionesh ekzotike e te shfrenuara ne mendje. Kjo na ben te prirur thuajse instiktivisht qe te themi se atehere jetohej me mire dhe te gjithe e kalojme ne mendjentone :"ah sikur te kishim nje makine kohe e te ktheheshim te jetonim sikur dhe per pak ne ate kohe qe e quajme po instiktivisht si te ndirtur. Kishte nje devize filozofike te jetuari ajo superstrukture shoqerore. Filozofine e te jetuarit te spontanes, te manifestimit te shpirtit romak qe besohej prej dijetareve dhe konstitucionalishteve te kohes se ishte vete baza origjinale e vete ekzistences se saj.

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime