E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Gjendet në jug të Shqipërisë, në gjirin e detit Jon, i cili përmban një sërë plazhesh: ai pranë shëtitores, plazhi i pllakave, plazhi i Manastirit, i quajtur kështu për shkak se në kodrën sipër tij gjendet një Manastir.
Saranda, qyteti mes kaltërsisëUdhëtimi ynë i kësaj radhe ndalet në një nga vendet më të populluara të rivierës shqiptare: Sarandë. Qyteti ka marrë emrin e një manastiri bizantin, që quhej në greqisht Agioi Saranta, 40 shenjtorët.

Gjendet në jug të Shqipërisë, në gjirin e detit Jon, i cili përmban një sërë plazhesh: ai pranë shëtitores, plazhi i pllakave, plazhi i Manastirit, i quajtur kështu për shkak se në kodrën sipër tij gjendet një Manastir.

Një tjetër është ai i pasqyrave, sipas vendasve ky emër i është dhënë nga peshkatarët e zonës. Këtu, ngjyra e kaltër pranë bregut, pasohet menjëherë me blunë e thellë.

Paraditeve plazhet janë të mbushura nga pushuesit, që përveç banjove të diellit, apo shëtitjeve më barkë, zgjedhin të freskohen, apo drekojnë në baret dhe restorantet e shumta që gjenden aty pranë. Ndërtime, që në jo pak raste ja kanë prishur bukurinë kësaj perle të jugut. Qëndrimi për natë në Sarandë, në vartësi të kushteve që kërkohen, kushton nga 25-140 euro për nate.

Në pasdite popullohet shëtitorja.

Pushuesit shëtisin, herë duke u ndalur më të vegjlit pranë këndeve të lodrave, herë për të shijuar produktet e shitësve ambulantë. Por edhe për të blerë souvenir, në kujtim të pushimeve në Sarandë.

Për ata që dëshirojnë të zbaviten gjatë natës, në Sarandë ka disa alternativa: pub-e me koncerte live dhe diskoteka. Cocktail pijesh, por edhe gjinish muzikore dhe spektaklesh.

Nëse dëshira për të ndryshuar në Sarandë bëhet e gjallë, atëherë mundësia është spostimi drejt plazheve të Ksamilit, rreth 20 kilometra larg. Rruga është duke u rregulluar, arsye për të cilën duhet marrë parasysh mungesa e komoditetit gjatë udhëtimit. Edhe këtu plazhet janë të shumta, ashtu sikurse edhe ishujt. Për të shkuar atje, vendasit kanë vënë në dispozicion barka. Në Ksamil ka edhe hotele apo shtëpi për pushues.

Përpos plazheve të Sarandës dhe Ksamilit, ka edhe pika të tjera turistike për të vizituar. Njëra prej tyre: Kalaja e Lekursit.

Kalaja gjendet në majën e një kodre të lartë në Sarandë, nga ku mund të shihet qyteti, Ksamili dhe një pjesë e ishujve të tij. Sipas historianëve, i përket shekullit të XVI dhe maja e kodrës ku u ndërtua, u zgjodh enkas për të kontrolluar për sulme të mundshme.

Për t’u njohur nga afër me pjesë të historisë së lashtë vendase dhe monumenteve arkeologjike, një vizitë në Butrint. Nga Saranda nisen çdo një orë autobusë që të cojnë në këtë park. Bileta e transportit kushton 500 lekë, ndërsa ajo e hyrjes varion nga numri i vizitorëve.

Sipas arkeologëve, monumentet këtu përfaqësojnë rreth 2000 vjet histori, nga tempujt helenë të shekullit të IV para Krishtit, deri ne fortifikime mbrojtese otomane të fillimit të shekullit të XIX.

Për shëtitje në natyrë, në mes të gjelbërimit gjendet “Syri i kaltër”. Uji del nga thellësitë e nëntokës, duke i dhënë burimit ngjyrën e kaltër, në formën e një syri, prej të cilit merr edhe emrin. Temperatura e ujit është shumë e ulët, por kjo nuk pengon ndonjë turist të zhytet në ujë për pak sekonda.

Turistët janë të shumtë këtu, shqiptarë e të huaj. Ata lëvizin në pika vështrimi të ndryshme për të shijuar e fotografuar këtë monument natyror. (tch)

Publikuar: 24.08.2010 | 17:55
Lexuar: 33203 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
juxhers (07/12/2011 08:15:15) nice reportage i like it
ela (14/12/2011 15:21:39) mendoj se ky reportazh ishte nje pershkrim me se i vertete per saranden
Tedi (19/12/2011 20:38:14) reportazh i bukur.me beri shum pun per detyrat e letersise qe kam per nsr.Rrofsh adm
Sandra (20/12/2011 19:04:47) shshshuum reportazh i bkr jam e mahnitur nga saranda gje qe plazhet ne veri te shqiperis nk e kane..
ola (20/12/2011 19:27:45) i papare per detyren e letersise qe kam per neser.:P
mitat (21/12/2011 14:49:03) hahahah shume i bukur kam dhe detyr ne gjuh per neser kam te bej nje reportazh shum bkr
keli (21/12/2011 21:36:17) reportazh i bukur.me beri shum pun per detyrat e letersise qe kam per nsr.Shum faleminderit ADM
aleksander (08/01/2012 19:20:35) hahahahaha
edhe ti mitat ke deryra nje gjuh...
edhe un kete kam po do e marr me ca shkurtime
ardian (15/01/2012 15:16:02) reportazh shume ibukur si saranda
Valbona (09/10/2012 19:17:04) reportazh i bukur dhe me ka ndihmuar per detyren ne letersii...flm adm
Rei (16/12/2012 17:55:59) Reportazh shume i bukur dhe me ndihmoi shume per te bere detyrat e lezimit
thnx adm
wendy (17/12/2012 17:43:32) Une e kam vizituar shume here qytetin e sarandes dhe kdje y reportazh i pershtatet tamam ketij qyteti....madje me ndihmoi shume per det ne letersi...
enxhi (17/12/2012 20:49:17) me beri shum pun pee detyrat e letersise
kuklla ogel (05/01/2013 18:53:14) Reprtazh i bukur...M boni shum pun per detyrat e gjuhes :P
amarildo sulaj (05/01/2013 20:48:14) mni beri detyrat hahhahah
Seldi (09/01/2013 00:10:55) Shum flm ... me ndihmoje ne detyrat e leximit qe kam per neser :D
Silvia (21/01/2013 22:34:04) Edhe une kete reportazh bera dhe mora 10!
e.hasanas (29/01/2013 18:29:02) me ndihmoi per detyrat e letersise ..... flm adm .....
balerina e vogel (31/01/2013 20:09:22) flm me ndihmoi ne detyra ne gjuhe shqipe
ani (14/02/2013 17:42:09) shume i bukur ky reportazh me ndihmoi per detyrat e leximit
Blina (14/03/2013 22:40:38) Shum i bukur ky reportazh.........
engjlli i vogel (31/03/2013 18:56:19) fl me ndihmoi per detyrat e gjuhes shqipe
klaudio (01/04/2013 14:42:29) reportazh teper i mire me ka ndihmuar ne detyrat gjuhes
binAaa (30/04/2013 14:23:21) me ka ndihmuar tepeer
roni billa (01/05/2013 18:11:22) shum te bukura reportazhet me kan ndimuar ne detyrat e gjuhes
SOFIA (04/05/2013 19:22:13) FLM ME NDIHMOI SHUM PER PUNEN ME SHKRIM TEK GHUHA
armela (21/05/2013 18:46:02) reportazh shume i bukur,me ndihmoi
repo rtazh shume i bukur
me ndihmoi per detyrat qe kam neser ne gjuhe
anisa (27/05/2013 17:16:25) shum i bkr ta mar dhe un x punen me shkrim n gjuh ?
tgiyughui (18/12/2013 19:27:08) shum shum bukur ky reportazh vertet interesant
anna (19/12/2013 12:07:00) I've visited Saranda is a really nice place with great value and historical.
nelidjon (07/01/2014 17:43:59) nje reportazh shum i bukur .... me ndihmoi dhe per detyrat e shtepis per neser
hamdi (07/01/2014 19:06:39) shume shume e bkr.flm adm me ndihmoi per detyrat e letersise
selimi (08/01/2014 22:27:27) me ndihmoi shum ne detyrat e gjuhes
bajram (08/01/2014 22:29:57) shum qia ropt ky reportazh... shume vk
aleksander (08/01/2014 23:08:44) shum faleminderitper reportazhin me ndihmoi shum per punen me shkrim
dea (09/01/2014 12:16:57) Me te vertete nje reportazh shume i bukur gjithashtu edhe mua me ndihmoi shume.bravoo :)
Dionis (09/01/2014 16:43:23) UUUU SA FIX :D MBASE MARR 5 NSR N GJUH
ani (12/01/2014 15:31:21) shum reportazh i bkr...me ndihmoi ne punen me shkrim qe e kam ne lenden e gjuhes..:)
aleks (12/01/2014 16:42:56) eshte e bukur po pas tropojes me lale
aleks (12/01/2014 17:09:43) shume buukur mahnitese
rando (12/01/2014 19:21:28) flm me ndihmuat per detyrat e gjuhes qe kam neser :)
alesio (15/01/2014 16:26:55) Sa na ndimuat me kte reportazh
mora 9 ne pun me shkrim
anonim (11/11/2014 21:24:01) O tedi o i hidhur
emanuel rrahi (13/12/2014 22:02:03) reportazh sh i bkr
denis (16/12/2014 22:32:09) me ndihmoi shum ne pun me shkrim ...
belu (20/12/2014 21:34:30) mi beri detyrat x pasneser :D
serena (04/01/2015 17:44:49) edhe mua mi beri detyrat per neser po meqe i paske ber gjith ju keshtu duhet me e ndrydhu pak, shum e bukur dhe interesante eshte
tirona (05/01/2015 22:42:39) rrofsh ! e gjeta deytren e gjuhes
ervun (08/01/2015 20:44:46) Me ndihmuan shame be detyrat e gjuhes
klea (18/01/2015 16:11:41) shum i bukur reportazhi me beri shume pune per detyrat e gjuhes thnx adm
Klea (04/02/2015 15:14:54) Me ndihmoi ne detyra mora 5 ju faleminderit shumeeeeee.
ola (21/05/2015 17:19:25) flm te detyra mora 10
ina (26/05/2015 07:21:02) qenka shume e mir flm me ndihmoi shume me puneshkrimin qe kisha tek gjuha :))))
melia (15/12/2015 18:55:52) Shum I bkr reportazhi
Amarildo (20/12/2015 19:21:04) Shum I bukur m ndihmoi shum per t ber detyrat e gjuhes per neser.
lorenc (20/12/2015 20:28:34) Reportazh shume i bukur dhe me ndihmon me dt e gjuhes
EDISON (22/12/2015 22:00:37) NJE REPORTAZH FANTASTIK
me ka ndihmuar shume te mesoj rreth ketij qyteti fantastik
FALEMINDERIT
Xhei (04/01/2016 21:11:57) Shume reportazh i bukur me ndihmoi me dett e leximit!! Flm shume stafit qe na e shfaqen keto vecori te Sarandes!!!
ana (05/01/2016 16:49:19) Sh bukur edhe mua me ndihmoj per dsh e gjuhes qe kam neser
erkel (05/01/2016 19:17:57) na ndihuat shume per detyrat e gjuhes
Bler (16/03/2016 21:56:43) Nje pershkrim magjepses per nje nga qytetet tona antike!Shume gje e bukur qe shkruani reportazhe te tilla per vecorite e pafundme te vendit tone...
Edlira (23/03/2016 20:43:48) Saranda nje vend I bukur ju nuk mund ta shani ate budallenje per mesimet beji vet ne nuk na intereson.
xheni (11/04/2016 21:04:51) ishte pershkrim shum e bukur i ketyre madheshtive qe ka Shqiperia
zylfikar agai (06/06/2016 14:28:31) uaaaaaa!late nam.me zuri koka sapo lexova kete koment.
burbuqe dukagjini (06/06/2016 14:30:58) nuk me pelqeu fare ky reportazh.offfffffffff!sa kot
abdurrahman qeni (06/06/2016 14:35:21) mire,por ka mundesi edhe per me mire.meriton noten mesatare per mua qe eshte 6
mikrob kafsha (06/06/2016 14:38:56) uuuuuuuu po tia coj zyshes kete reportazh une me ve noten 5.prandaj me duket kot per ta shkruar tek fleta
lamash kukuthi (06/06/2016 14:41:13) kot fare ky reportazh.nuk me le fare mbresa per ta vizituar saranden
qazime mahmuti (06/06/2016 14:43:44) duket si reportazh qensh
gobille delli (06/06/2016 14:46:06) oh oh oooohhhh,reportazhi pa stil
kudrete bytha (06/06/2016 14:47:57) iiiii ma shpifi reportazhi
pordhace muti (06/06/2016 14:49:49) allllaa jarabim.na trembet fare me kete reportazh
gramoz agai (06/06/2016 14:51:32) pu pupu te vije ndonje turist dhe ta lexoje kete reportazh e zene ethet
ela (26/10/2016 16:22:25) ore ketu ka vetem foto asnje ca te shkruajtur nese asht e munder me thoni ku eshte'' reportazhi''... plece
xhonixh (15/12/2016 14:16:02) ore ku eshte reportazhi?
tyft (20/12/2016 18:06:58) vgutoikl
Sayda Büyüküstün (19/04/2017 20:52:56) ku e keni reportazhin qe poe lexoni se une nuk po shikoj gje
hp.hp@gmail.com (23/10/2017 16:33:38) ku eshte reportazhi please

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime