E diel, 18.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Sot delegacioni i Kosovës u takua me përfaqësues të lartë të Ministrisë së Mjedisit, Mbrojtjes së Natyrës dhe Sigurisë Nukleare. Tema e takimit ishte përgatitja e një bashkëpunimi të rëndësishëm Gjermani-Kosovë për adaptimin e modelit gjerman për sanimin e çështjeve mjedisore në sektorin e energjisë dhe minierave.
Ministrja Pula në Gjermani

Një delegacion nga Kosova i kryesuar nga Ministrja e Energjisë dhe Minierave,Justina Shiroka- Pula po merr pjesë në Kongresin e Dytë Ndërkombëtar për Miniera dhe Sanim Mjedisor i sponsorizuar nga qeveria gjermane që po mbahet në Qendrën e Kongreseve në Dresden të Gjermanisë. Në këtë Kongres ndërkombëtar marrin pjesë përfaqësues të qeverise gjermane, përfaqësues të qeverive dhe institucioneve dhe agjencioneve publike që përkujdesen për mjedisin nëpërmjet sanimit të pasojave të veprimeve minerare, veçanërisht rikultivimin e minierave sipërfaqësore të linjitit nga shtete të ndryshme nga të gjitha kontinentet.

Sot delegacioni i Kosovës u takua me përfaqësues të lartë të Ministrisë së Mjedisit, Mbrojtjes së Natyrës dhe Sigurisë Nukleare. Tema e takimit ishte përgatitja e një bashkëpunimi të rëndësishëm Gjermani-Kosovë për adaptimin e modelit gjerman për sanimin e çështjeve mjedisore në sektorin e energjisë dhe minierave.

Pala gjermane u tregua e gatshme të mbështesë Kosovën, fillimisht nëpërmjet Agjencionit publik LMBV që është institucioni më i rëndësishëm gjerman i specializuar në sanimin e çështjeve mjedisore.

Gjermania, që ishte një nga vendet prodhuese të mëdha të linjitit, gjatë njëzet viteve të fundit ka dekomisionuar një numër të madh të termocentraleve te vjetra me linjit. Ajo ka mbyllë minierat përkatëse dhe ka sanuar plotësisht rreth 30 miniera sipërfaqësore të linjitit, të cilat në të kaluarën kanë prodhuar rreth 300 milionë tonë linjit të energjisë në vit, proces që ka kushtuar disa miliardë euro.

Publikuar: 02.09.2010 | 13:25
Lexuar: 1101 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime