E shtunë, 24.06.2017
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Gjimnaz shqip nė Ohėr

Publikuar: 04.09.2010 | 04:55
Lexuar: 2084 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
Luki (04/09/2010 05:10:11) Keni te drejt duhet te behet dicka ne lidhje me kete ..
hadis oher (04/09/2010 05:10:57) nevoitet nje gjimnaz ne gjuhen shqipe ne oher
shpati232 (04/09/2010 05:13:48) aaaaaaaaaaa ide perfekte...ohri ka nevoj per dicka te tille ju uroj suksese...
mila (04/09/2010 05:14:16) keni te drejt te gjith ne ohridasit kemi nevoj per nje gjimnaz ne gjuhen shqipe, nuk duhet te anashkalohemi
Fikret (04/09/2010 05:21:12) Ku jane partite shqiptare??
bona (04/09/2010 05:23:12) jam dakord me pjesen e lartme, dhe duhet marrur masa per tu hapur nje shkolle e mesme ne gjuhen shqipe ne Oher, ajo eshte e drejta e nxenesit shqiptar per te mesuar ne gjuhen ame ne qytetin e tij, e jo te shkoje ne qytet tjeter!!
Din (04/09/2010 05:33:36) Perderi sa jetojm te gjithe ne nje shtet, nevojat tona jane te njejta, por te pa barabarta...! Ateher e gjithe kjo eshte mekat. I gjithe ky problem vjen nga njerezit te cilet na mashtrojn dite e me dite... Gjithmon pala jone shqipetare per te arritur ate qe do duhet ngritur zerin lart e me lart... Kesaj rradhe duhet te degjohet. SUKSESE
fatjona (04/09/2010 05:33:50) Ju pergezoj per kete qe e keni diskutuar nje teme shume te rendsishme per qytetin tone.Eshte mese e vertet se nevojitet te hapet shkolle e mesme ne gjuhen shqipe!Do jete me e lehte edhe per prinderit edhe per nxenesit ktu.Shpresoj qe nese e lexojne njerez te cilet kan ndikim ne ceshtje te ketilla ta marrin parasysh:)
lindi strug (04/09/2010 05:34:25) Dakordohem me tekstin, me te vertet shqiptaret ne oher kane nevoj per nje gjimnaz ne gjjuhen shqipe, ne vet jemi deshmitar qe shohim cdoher mundimet e nxenesve shqiptar te ohrit ne qytetin t'struges, ato gjithmon duhet te udhetojne dhe gjithmon u duhen me teper mjete financiare .shpresoj qe qeveria jon do beje dicka ne lidhje me kete
Adelina (04/09/2010 17:45:30) Po me te vertet nevojitet nje gjimnaz ne gjuhen shqipe ne oher pasi ka shume nxenes qe jane te detyrar dit per dit te udhetojn ne qytete tjera si struga per ta vazhduar arsimin e mesem...!!!
:)
Bionda (04/09/2010 17:56:20) Eshte mese e vertet qe ne oher nevoijtet ni gjimnaz ne gjuhen shqipe mirpo askush nuk reagon per ket ide..shpresoj qe dikush nga perfaqesuasit tone ne qeveri te harxxhoje pak koh nga koha e tyre e "cmuar" dhe te ndihmoj shqiptaret ne oher te cilen anashkaalohen ne gati cdo send...
Nertila-Oher (04/09/2010 17:57:48) Na duhet ni gjimnaz ne gjuhen shqipe. shpresoj qe dikush do marre parasysh kete shkrim......
besa (04/09/2010 17:59:18) Ide e mir kjo. Duheshte te jete bere me kohe shkolla, por prap se prap edhe tash nuk eshte von. Qytetaret shqiptar te Ohrit, vertet kane nevoj per nje gjimnaz ne Oher. Duket qe jane te anashkaluar nga shteti! Duhet bere dicka!!!
meriton (04/09/2010 18:04:03) pajtohem m tekstin se shqiptaret e ohrit kane nevoje per nje gjimnaz shqiptar ne gjuhen shqipe se shumica e nxenesve per studime jane te detyruar te udhetojne ne vende tjera sic eshte struga.Mendimi juaj me pelqen por per kete pun duhet te miret qeveria sic duket ato jane te zene duke shpenzuar neper objekte te panevojshme e jo ne shkolla qe u duhet shqiptareve te ohrit...!!!:)
Larissa (04/09/2010 18:05:53) teksti eshte shume i qelluar,dhe me vjen mire qe te gjitha komentet e perkrahin ate,dakordohen me te.hapja e nje shkolle shqipe do te ishte nje hap perpara jo vetem ne degen e arsimit ne R.M por njekohesisht edhe ne statusin e shqiptareve ne shtet.problemi i transportit,problemet financiare -mese te medha ne keto kohe krize,pakenaqesite e shumta...etj etj...pse te jetohen te gjitha keto??..Kur nr i nxenesve Oh eshte i mjaftueshem per hapjen e nje shkolle shqipe,dhe ku rgjoja jetojme ne nje shtet multietnik ,demokratik...dhe kemi te drejten te kerkojme cna takon me ligj-ne rastin konkret mesimi ne gjuhen amtare??!!...normalisht qe per kete fajsojme qeverine,por une do te fajsoja ne kete rast edhe qytataret e oh-se kjo iniciative duhej te mirrej kohe me pare,duhej qe ato te kerkonin nga qeveria kete!ndoshta dhe kane bere perpjekje edhe me heret,nuk e di.I pergezoj per shkrimin:me mire vone se kurre.Do zoti del dicka nga kjo,dhe se shpejti nxenesit e oh do ta kene nje shkolle te mesme shqipe ne qytetin e tyre!duhet ta kene dhe duan ta kene!..suksese!
elham (04/09/2010 18:14:00) Edhe un e perkrah mendimin tuaj mirepo problemi eshte se disa persona me fuksion pak me te lart se ne premtoin shum mirepo zboin azgje kshtu qe jo vet shkollat qe sdo te ndertoin por edhe ata qe jan do ti mbullin nje dit flm
Argent (04/09/2010 18:20:42) Artikulli duhet tė bėhet Inciativė pėr hapjen e disa paraleleve Shqip nė Ohėr!
Dmth tė formohet kėshill inciativ pėr hapjen e Shkollės dhe le ti bien punės mbrapa!
Gjithsesi suksese!
Dasht zoti,kemi arsim shqip nė Ohėr sepse fatkeqėsisht dal nga dal e humbim krit Ohrin duke e ditur se dikur ka qenė qytet i Shqiptarėve!
Luljeta (04/09/2010 20:20:36) Ky shkrim le te jete nje shkendije qe te zgjohen te gjithe arsimdashesit dhe vecanarishte shqiptaret e Ohrit dhe te krijojne Iniciativa apo ndonje forme tjeter, si Keshill Prindesh dhe te bejne kerkesa per shkollimin e mesem shqip ne Oher...Ide shume e mire. Te gjithe se bashku per arsim te mesem shqip ne Oher
Omar (04/09/2010 20:35:34) Keni te drejt qdoo nxenes e kerkon te drejten e vet
bekim (04/09/2010 22:05:22) Jam plotesisht dakord me hapjen e paraleleve ne gjuhen shqipe ne oher >. Por perderisa jemi ne kete gjendje dikush duhet qe ta bart pergjegjesine dhe ti marre masat e duhura ato jane ato te cilet vetem premtojne dhe genjejne me nje qellim te vetem pushtetin pa shikuar majtas djathtas dhe nuk mendojne per ndnjenjat dhe kushtet e veshtira te popullit ...
Kus... (04/09/2010 22:35:39) Partit shqiptare e harruan Ohrin edhe pse marveshtja e "barazise" u nenshkruajt atje. Perderisa ne nuk e kemi te drejten te shkollohemi ne nje vend si Ohri ku ka nje numer te madh shqipetaresh asnjeher sumnd ta presim ate ne qytetet si Manastiri
alma (04/09/2010 22:59:24) dmth eshte mire qe ky artikull te lexohet nga qeveritaret tone dhe te reagohet ne nje menyr te mire dhe adekuade.
duki (04/09/2010 23:04:56) artikull shum me vend, te gjith jemi te nje zeri qe te hapen paralele ne gjuhen shqipe ne gjimnazin e Ohrit, eshte turp per partite shqiptare qe ende nuk po marin nje iniciativ per zgjidhjen e ketij problemi..
Oher (05/09/2010 03:31:16) Askush nuk mendon per SHQIPTARET QE ndodhen ne OHER.

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime