E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Sipas zbulimeve te fundit, ne te ardhmen prinderit mund te dhurojne palce kurrizore per femijet e tyre te semure edhe pse deri tani nje gje e tille nuk ishte mundesuar nga shkenca. Fale nje studimi te kryer nga dy shkencetare italiane, transplanti nga prinderit ka sukses deri ne 75 %.
Prinderit mund t’i ndihmojne femijet me leucemi


Hapet nje spirale shprese per femijet e semure me leucemi te cilet s’kane mundesi kurimi nese nuk gjejne nje dhurues te pershtatshem.


Ne pergjithesi, femijet e semure kurohen me kimioterapi dhe kjo ka rezultuar e suksesshme deri ne masen 80 %. Ky studim i bere nga Giannina Gaslini dhe Franco Locatelli qe do publikohet ne numrin e ardhshem te revistes “Blood”, hap perspektiva te reja ne fushen e studimeve per te gjetur kuren kunder leucemise.

Keshtu, nga studimi qe u eshte bere qelizave te palces, te cilat do te implementohen tek femija, eshte vene re se nese zgjidhet prindi me grupin me te perafert, atehere femija mund te mbijetoje. Qelizat shpetimtare quhen “Natural Killer” pasi ato kane veti te vrasin qelizat leucemike, duke eleminuar semundjen.

Publikuar: 08.03.2009 | 11:49
Lexuar: 2964 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime