E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një hap përpara në kërkimet për të parandaluar SIDA-n. Shkencëtarët kanë krijuar një pilulë për trajtimin e HIV-it që duket se ka funksionuar edhe në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së infeksionit.
Pilula që parandalon ngjitjen e SIDA-s

Një hap përpara në kërkimet për të parandaluar SIDA-n. Shkencëtarët kanë krijuar një pilulë për trajtimin e HIV-it që duket se ka funksionuar edhe në parandalimin e rreziqeve të përhapjes së infeksionit.

Një studim i “Iprex”, rezultatet e të cilit janë publikuar në “New England Journal of Medicine”, parandalon rrezikun e ngjitjes së sëmundjes nga persona HIV-negativ dhe me rrezik të lartë përhapjeje.

Në veçanti, studimi “Iprex” ka treguar se përdorimi i përditshëm i një pilule të quajtur “Truvada” mund të kontribuojë në uljen e rrezikut të të infektuarit nga HIV. Kërkimi ka përfshirë 2499 pjesëmarrës që vinin nga Peruja, Ekuadori, Brazili, SHBA-të, Afrika e Jugut dhe Tajlanda.

Publikuar: 26.11.2010 | 10:07
Lexuar: 1370 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime