E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Nëse Zagrebi nuk arrin të bashkohet drejt Evropës, vendet e tjera ballkanike do të privohen nga perspektiva evropiane", paralajmëroi kryeministri hungarez.
Viktor Orban: Ballkani është shumë më pak rajon stabil sesa që duket


- Ballkani është rajon shumë më pak stabil, sesa që duket, deklaroi kryeministri hungarez Viktor Orban, vendi i së cilit nga 1 janari e merr kryesimin me Bashkimin Evropian.

Ai si prioritet të kryesimit të ardhshëm gjashtëmujor e publikoi përfundimin e negociatave me Kroacinë.

"Nëse Zagrebi nuk arrin të bashkohet drejt Evropës, vendet e tjera ballkanike do të privohen nga perspektiva evropiane", paralajmëroi kryeministri hungarez.

Ai e theksoi edhe rëndësinë e inkuadrimit të Bullgarisë dhe Rumanisë në Zonën e Shengenit.

Orban vlerësoi edhe se e gjithë Evropa ka nevojë për strategji të përbashkët për integrimin e romëve, konceptimi i së cilës duhet të bëhet gjatë kryesimit hungarez, shtoi Orban.

Motoja e kryesimit hungarez të BE-së është "Evropa e Fuqishme".

Publikuar: 03.12.2010 | 03:39
Lexuar: 905 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime