E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky manifestim tradicional në edicionin e 20-të të tij do të bazohet në katër shtylla. Letërsia, arti pamor, arti dramatik dhe ai muzikor, janë ato që do të bëhen një në këtë manifestim. Për këtë tashmë është themeluar bordi drejtues dhe stafi organizativ, sikurse që është shpallur konkursi për këtë qëllim.

- "Flaka e Janarit" është një manifestim letrar që mbahet në Gjilan, në shenjë respekti për atdhetarin dhe shkrimtarin Jusuf Gërvalla.

Ky manifestim tradicional në edicionin e 20-të të tij do të bazohet në katër shtylla. Letërsia, arti pamor, arti dramatik dhe ai muzikor, janë ato që do të bëhen një në këtë manifestim. Për këtë tashmë është themeluar bordi drejtues dhe stafi organizativ, sikurse që është shpallur konkursi për këtë qëllim.

Enkelejda Arifi, anëtare e bordit drejtues të manifestimit, ka thënë se në kuadër të artit letrar do të mbahet "Pena e Flakës 2011" dhe për këtë është shpallur konkursi. Kandidatët kanë kohë të paraqiten për garë deri më 15 janar, ndërkaq juria vlerësuese, rezultatet do t’i shpallë në "Orën e madhe letrare", më 27 janar. Punimet e shpërblyera dhe ato më të dalluarat, do të botohen në revistën "Agmia", e cila i kushtohet veprimtarisë së manifestimit.

Në kuadër të shtyllës së artit pamor, do të mbahet ekspozitë mbarëkombëtare e titulluar "Peneli i Flakës 2011", sikurse që do të hapet ekspozita kolektive në Galerinë e Qytetit.

"Të gjithë artistët profesionistë mund të konkurrojnë me një vepër, përmasat e së cilës duhet të jenë jo më të mëdha se 120 centimetra dhe punimi duhet të jetë i pa ekspozuar më parë dhe teknikisht i përgatitur", ka thënë Arifi. Për këtë kategori do të jepet çmimi blerës për fondin e galerisë dhe tri çmime të tjera.

Enkelejda Arifi ka thënë se në konkurs, i cili për këtë kategori është i hapur deri më 10 janar, mund të marrin pjesë krijuesit e të gjitha trojeve etnike, ndërkaq që punimet e përzgjedhura do të ekspozohen në ekspozitën e "Flakës" më 17 janar e më pas do të katalogohen, siç ka ndodhur edhe herëve të tjera.

Për festivalin e dramës kombëtare "Talia e Flakës", juria seleksionuese do të përzgjedhë gjashtë shfaqje, që do të jenë konkurruese për çmimet që ofron ky festival, derisa në kuadër të "Flakës së Janarit 2011" do të mbahet edhe "Fest Faka", bashkë me akademinë tradicionale, koncertin e muzikës klasike e aktivitete të tjera përcjellëse

Publikuar: 12.12.2010 | 15:22
Lexuar: 2571 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
LORELARJA (14/01/2013 20:27:11) HAHAHAHAHAHAHAAAHHAHA KEJT BUDALL JENI SE NA SPE LUPMI KUR PO SHFAQET KJO E KJO SE JO E KENI WEQ ME MOR PARE PO KALLXONI PER FLAKEN E JANARIT O NJERZ

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime