E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Disa hormone nxisin, të tjerat frenojnë. Ato prekin ndijimet, mendimet dhe sjelljet tona. Hormonet, secila me kontributin e saj, vijnë në shtrat bashkë me ne. Kjo do të thotë se dashuria fillimisht lind nga hormonet organike tek secili person për të kaluar pastaj tek elementi virtual dhe ai shpirtëror.
Dashuria…Dashuria, ashtu si edhe epshi, drejtohet nga hormonet. Përzierja e serotoninës, testosteronit, dopaminës, endorfinave dhe e lëndëve të tjerave kimike që qarkullojnë në trup e në tru në një kohë të dhënë, përcaktojnë përgjigjet fizike dhe emocionale të personit.

Disa hormone nxisin, të tjerat frenojnë. Ato prekin ndijimet, mendimet dhe sjelljet tona. Hormonet, secila me kontributin e saj, vijnë në shtrat bashkë me ne. Kjo do të thotë se dashuria fillimisht lind nga hormonet organike tek secili person për të kaluar pastaj tek elementi virtual dhe ai shpirtëror.

Publikuar: 20.01.2011 | 10:41
Lexuar: 2822 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime