E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

E njohim si këngëtare por ajo ka prekur edhe pistat e modes duke sfiluar për firma të njohura në Amerikë. A martuar dhe shumë e lumtur me jetën e saj. Pjesmarëse në shumë aktivitete kulturore që organizohen nga shqipëtarët atje. E lindur në Mal të Zi, por një pjesë bukur të madhe të jetës e ka kalon larg familjes që i mungon shumë.Nuk ështe aq aktive në skenë por prap se prap meret me muzikë. Në intervistën ekskluzive për Yllpress,ajo rrëfen shumë gjëra..
Liria Dedvukaj: Jeta dhe kariera ime në Amerikë

Intervistoi: Blerand RexhepiJu jetoni në Shtetet e bashkuara të Amerikës,mund të bëni një krahasim mes jetës atje dhe në Evropë?

Këtë vit mbushen 8 vite që jetoj në SH.B.A.Unë e dua jetën pa marrë parasysh ku jetoj,në Evropë apo në Amerikë edhe pse kanë dallime në mes.Gjatë jetës në Mal të Zi kam qenë në moshë të re dhe pak a shume e izoluar nga mentaliteti i jetës në Malësi dhe kushteve që të afron ai vend, prapë se prapë,pak a shumë kam shijuar jetën qoftë përmes këngës, si gjimnaziste, me aktivitete sportive me të cilin jam marrë vazhdimisht disa vite me rrallë dhe disa aktivitete të tjera të lira që kam pas rast udhëtimi nëpër Evropë etj.Dihet se vendi i vetë të lidhë shpirtërisht edhe përkundër kushteve e rregullave që janë më të mira këtu ku jetoj në Amerikë.Dhe për jetën kulturore-artistike shqiptare jeta më e mirë është në Evropë.

Një përshkrim të shkurtër për ata që nuk kanë dijeni rreth prejardhjes dhe vendlindjes suaj?

Jam malësore-shqiptare e lindur në Podgoricë që kam jetuar në fshatin Sukruq,rrethinë e Tuzit deri në moshën 19-të vjeçare e tani jetoj në Miçigan.Shkollimin fillestarë,katër vitet e para i përfundova në fshatin ku kam jetuar,kurse katër të tjera dhe gjimnazin në Tuz. Kolegjin e mbarova në Miçigan.


Liria Dedvukaj


Publiku ka dëgjuar për juve si këngëtare,kurse cila është karriera juaj prapa skenës?

Pasion e kam Artin në përgjithësi.Kam ushtruar 7 vite në Taekëondo, ku dhe mora rripin e zi.Mbasi që erdha në SH.B.A,vazhdova edhe 2 vite të tjera në këtë sport,por ngarkesat e mëdha me shkollën dhe muzikën nuk me lejuan të vazhdoj më tutje.Megjithatë përpiqem që ende të jam aktive në sport në aerobi sepse e dua shumë.

Çka është duke punuar Liria,aktualisht?

Posa kam përfunduar një këngë të re,bëhet fjalë për një këngë burimore malësore,“M’ka dhan baci dymbëdhjetë vjeçe”,që është tipike e pastër shqipëtare, përpunimin e së cilës,dmth. orkestrimin e bëri vëllai im Luigj Dedvukaj,ku së shpejti besoj se do të realizoj edhe video-klipin e sajë.

A keni provuar të merreni edhe me modelizëm,film apo ndonjë pasion tjetër?

Këtu janë mundësit më të mira dhe njeriu mund të arrij në çfarë do lëmi,vetëm duhet pak talent dhe shumë fat.Si amatore kam provuar edhe modën edhe dramën.Rastësisht një herë shkova me modelen Tiken (përndryshe Tika është vajza e tezës sime) tek agjencioni i saj dhe ata e pyetën për mua se me cilën shtëpi kam kontratë,unë qesha dhe u përgjigja që s’jam modele.Ata me një herë më ofruan disa punë dhe unë me kënaqësi i pranova dhe thash pse jo të provoj edhe këtë lëmi tjetër.Mbas kam marrë pjesë në shumë sfilata mode,dua të veçoj 2 vitet e fundit me radhë mora pjesë në Couture Fashion Week në NYC për dizajnerën shqiptare Katërina Bocci e para shqiptare që arriti këtë sukses në Sh.B.A. Kam shumë kujtime të bukura gjatë asaj periudhë dhe ndihem me fat që mu dha rasti të shkeli në pistën e modës nëpër sfilita në NYC, që është ëndërr e shumë vajzave.Kurse, si aktore kam pas raste më herët gjatë jetës në Malësi,kam aktruar disa rrole në disa drama që kanë qenë të organizuara nga shoqata të ndryshme kulturo-artistike.

Sot,femrat e shikojnë mashkullin më shumë në kokë,apo në këmbë?

Mendoj që sot femrat më shumë e shikojnë mashkullin në buxhet (portofol) (qesh).Kjo krejt varet nga personi,s’janë të gjitha femrat njësoj, nuk mund të jap përgjigje për të tjerët por,unë personalisht mendoj se femrat duhet të vetëdijesohen që mashkullit ta shikojnë përveç bukurisë edhe personalitetin,kjo është me rëndësi dhe kryesorja që ta shikojnë në kokë.

Liria Dedvukaj
Ndiheni me fat që jeni e bukur?

Ndihem me fat që jam me shëndet të mirë dhe kam jetën e lumtur, bukuria është kalimtare,por që ka rëndësi estetike.Kombinimi i bukurisë së brendshme me atë të jashtme janë shumë me rëndësi. Bukuria i ka përparësitë e veta.

Sa harxhoni për dukjen tuaj?

I kushtoj kohë relative mesatare dhe rëndësi dukjes,pamjes sime.Jam aktive dhe kjo me ndihmon ta ruaj pamjen fizike.Kam shumë kujdes dhe e zgjedh ushqimin për të ngrënë.Përpiqem të jem e rregullt dhe të ushtroj cardio kickboxing,fitness pilates and strictly strength. Poashtu veshjes,grimit,parukerisë etj.

Çfarë shihni në fillim te një mashkull?

E thashë më sipër që rëndësinë e një mashkulli e shikoj të kombinuar nga te dy anët shpirtërore (nga koka) dhe pamjen fizike.Kështu një personalitet të kompletuar.

Çfarë do të doje që një mashkull të vlerësonte tek ti?

Besimin.Kjo është shumë me rëndësi në mes të dashuruarve e sidomos në mes çifteve.

Prej çfarë do të hiqnit dorë për dashurinë?

Nuk e kam idenë.Jam mirë me dashurinë time.Shpresoj që nuk më jepet ky rast kurrë.

Keni qenë ndonjëherë në siklet?

Ka pas raste që kam qenë në siklet,por jo në ndonjë siklet të rëndë. Dita që jam nda nga familja ka qenë ditë e brengosur për mua.Nuk është kollaj t'ju kthesh shpinën dhe të marrësh rrugët e kurbetit.Më mungon shumë familja edhe pse të paktën një herë në vjet bëjmë vizita.

Personi më i afërt të cilit i rrëfehesh për gjithçka?

Bashkëshorti tim Makrut,ai është personi që më njeh më së miri përveç prindërve.

Herën e fundit që je nervozuar apo mbajtur inat me dikë? Si ke vepruar?

Inat kurrë nuk kam mbajtur,kurse nervoz po!Është normale të nervozohesh nga një herë për çfarë do rasti.Unë më së shumti nervozohem në vetën kur nuk i’a arrijë ndonjë qëllimi të veçantë.E si veproj,nuk di as un varet prej situate,por gjithmonë përfundon me sukses.Megjithatë nervat e mia reagojnë shpejt si pa kontroll në raste të duhura.Por nuk zgjasin shume dhe qetësohen.

Liria Dedvukaj
Dhurata apo surpriza më e fundit që ke bërë,cila është?

I dua surprizat shume por nuk di ti bej.Dhurata e fundit që kam bërë ka qenë për vetën time (qesh).Zakonisht dal në shitore për shopping dhe pa patur qellim te blej dicka te vecante ndollë që të hasi në njonji gjë që më tërhjek vemëndjen dhe nuk dal dot nga shitorja pa e ble,si rast i fundit që gjeta nje palë cizme të modelit Prada me cmim te volitshëm edhe pse dimri iku mu duk se ma thirren emrin tim "Liria ty te kemi pritur" e une normal se i bleva edhe befasove vetin.I jap kujdes të madh vetës dhe nuk e le gjatë pa befasi.

Udhëtimi më i fundit?
- NYC

Çka i porosisni të rejat tona,si duhet të sillen me rrethin dhe si duhet të duken në shoqëri?

E dua shumë rinin shqiptare.Jemi rinia pothuajse më e bukur në botë, meqenëse kam udhëtuar nëpër vende të ndryshme të botës dhe sikur rininë tonë skam parë kund.Porosia ime do të ishte,të shkollohen sa më shumë e të jenë të barabartë me rininë e botës së civilizuar.Të qëndroni si deri më tani, mos u dorëzoni lehtë,ëndrrat qe keni mund të realizohen,vetëm përkushtim e durim,të jeni besnik e të vëmendshëm dhe pa inat në mes shoqërisë.Jepni përkujdes të madh shëndetit se është shumë me rëndësi për dukjen tuaj.Gjithë të mirat dhe suksese në jetë.

Liria Dedvukaj

Publikuar: 06.05.2009 | 03:35
Lexuar: 8980 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
dugi (25/09/2009 13:28:28) shum loqkush dhe shum sexi esht Liria !
shaban (05/11/2009 16:13:22) jeni fantastike si ne muzik ashtu ne bukuri ju pergzoj dhe ju deshiroj suksese matutje tfala nga belgjika
MET KUMANOVA (12/01/2010 08:39:42) shum vajz e heshme ishe dhe e letzqme pote ishe pa e martume ta kisha qu nji ftes me u martu memu .te pershendes nga zemra jeme
thegjyste (20/01/2011 17:24:51) Liria 1shee Te Duaa
driton (28/01/2011 12:53:41) driton nga gjakova[28/o1/2o11 11;4o] jefantastike edhe seksi nifemer siti iban shum mashkuj tevuajn esa iperket ne tegjitha lamit ejetes je shum mefat eiarrin qellimet me sukses dhe masi je emartuar teuroj fat se kam pas deshir mete njoftu
lirija (07/02/2011 18:12:08) shum e bukur edhe kendon , bukur edhe jam krenare qe e kemi te dyjat emrin njejt
mimora (03/03/2011 14:39:34) ej oj ti vajz sa vjeq i ki
roberti dedaj belgjik (17/09/2011 21:42:38) me vejen mir se paska vajza te mira nga malcija ose malcore.. se kendoj bukur vetum vazhdo keshtu respekte nga ju roberti nga belgjika,<3

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime