E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Sarajeva si qytet i cili ka vend të veçantë në historinë dhe kulturën evropiane, duhet të shpallet kryeqyteti evropian i kulturës në vitin 2014", thuhet në rezolutën e eurodeputetëve drejtuar Këshillit Evropian, Komisionit evropian dhe Bordit të Rajoneve, sipas iniciativës së eurodeputetes gjermane Doris Pak.
PE-ja kërkon që Sarajeva të jetë kryeqytet Evropian i kulturësParlamenti Evropian me rezolutën e sotme të miratuar me shumicë të madhe të votave, kërkon që Sarajeva të shpallet kryeqytet Evropian i kulturës në vitin 2014.

"Sarajeva si qytet i cili ka vend të veçantë në historinë dhe kulturën evropiane, duhet të shpallet kryeqyteti evropian i kulturës në vitin 2014", thuhet në rezolutën e eurodeputetëve drejtuar Këshillit Evropian, Komisionit evropian dhe Bordit të Rajoneve, sipas iniciativës së eurodeputetes gjermane Doris Pak.

Eurodeputetët konsiderojnë se Sarajeva arriti që ta ruajë karakterin e saj multikulturor gjatë të kaluarës dhe vazhdon që ta përforcojë edhe sot. "Sarajeva dëshiron që t'ia kthejë shpinën të kaluarës dhe gëzohet në ardhmërinë e vet në Evropë", tha Doris Pak, pasi u miratua propozimi i saj.

Publikuar: 13.05.2011 | 08:58
Lexuar: 1598 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime