E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një ankand me vepra të artit bashkëkohor ka grumbulluar 108,8 mijë funte (120 mijë euro) shumë kjo që ka thyer rekord në Londër.
“Sotheby” thyen rekord me shitjen e veprave bashkëkohoreNjë ankand me vepra të artit bashkëkohor ka grumbulluar 108,8 mijë funte (120 mijë euro) shumë kjo që ka thyer rekord në Londër. Lajmi është dhënë nga shtëpia e ankandeve “Sotheby”.

Vepra e cilat u shit për çmimin më të lartë ishte “Crouching Nude” e Francis Baconit, ndërkohë rekorde arritën edhe veprat e artistëve gjermanë Germans Sigmar Polke dhe Georg Baselitz. Një vepër në akrilik e Andy Warhol u shit për 3 mijë e 700 funte.

Vepra e dytë më fitimprurëse e ankandit ishte një pikturë pa titull e artistit të famshëm nga New Yorku, Jean-Michel Basquiat, e cila grumbulloi 5,4 mijë funte. Disa nga 34 punimet që ishin pjesë e ankandit, janë marrë nga koleksioni privat i Duerckheimit.

Publikuar: 02.07.2011 | 23:56
Lexuar: 1572 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime