E enjte, 19.04.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Perjetesia eshte prej kohesh nje enderr e njerezimit. Po a eshte kjo e mundur. Nga Ishulli i Pashkeve ndoshta mund te kemi nje pergjigje.
Rapamycin, substanca e perjetesise?
Qe nga Ishulli i famshem i Pashkeve mu ne mes te Oqeanit Paqesor vjen nje nga pergjigjet me te enderruarar nga njeriu.

Zbulimi ne fakt nuk eshte i ri.

Ne kete ishull kerkuesit kane arritur te gjejne nje substance me fuqi magjike, te cilen e quajne Rapamycine.

Fuqia e saj eshte gati mitike, ajo arrin te zgjase jeten e qelizave njerezore per me shume se dhjete vjet.

Teste te kryera mbi minj e kane vertetuar kete dhe e perkthyer ne terma njerezore, kjo do te thote se ato mund te zgjasin jeten e njeriut tek meshkujt ne masen 28% dhe tek femrat ne masen 38%. Ne kete menyre, meshkujt mund te jetojne deri ne 101 vjet dhe femrat deri ne 116 vjet.

Mirepo, perpara se te hidhemi ne fantazira te kesaj netyre, mire eshte te mendojme (shkenca mbi te gjithe) se pari per ata persona te cilat kete substance do ta shihnin si nje shprese per mbijetese.

Kjo lidhet me disa personate cilet preken nga nje semundje gjenetike me emer Sindroma Hutchinson-Gilford Progeria. Kjo eshte nje semundje e cola ben qe femije 6 deri ne 8 vjecare te duken si te moshuar 60 deri 70 vjecare. E keqja me e madhe eshte se keta femije nuk jetojne me shume se 12 deri ne 13 vjec.

Dimitri Krainc, nga Harvard Medical School, ka spjeguar se aktivizimi i kesaj substance eshte ne gjendje te zgjase se paku edhe me dhjete vjet jeten e nje njeriu.

Publikuar: 07.07.2011 | 18:36
Lexuar: 3885 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime