E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Luani i artë" për ekspozitë më të mirë i takoi Tobias Rebererit nga Spanja, për pavijonin më të mirë e fituan Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa për vepër jetësore, çmimi iu nda Joko Onos dhe Xhon Balldesarit.


Në suaza të Binelaes së 53-të të Venecies, dje u dorëzuan çmimet "Luani i artë" dhe Luani i argjendtë", lajmëroi raportuesi i MIA-s.

"Luani i artë" për ekspozitë më të mirë i takoi Tobias Rebererit nga Spanja, për pavijonin më të mirë e fituan Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndërsa për vepër jetësore, çmimi iu nda Joko Onos dhe Xhon Balldesarit.

Çmimi "Luani i argjendtë" për artistin më të mirë të ri i takoi Natali Xhunberg nga Gjermania.

Republika e Maqedonisë, në Bienalen e 53-të në Venecie u prezantua me dy artistë - Nikolla Uzunovski me projektin "Dielli im" dhe Goce Nanevski me projektin "Pesëdhjetë apo pesëdhjetë".

Manifestimi më me ndikim për art figurativ modern është themeluar në vitin 1895, kur për herë të parë është mbajtur një ekspozitë artistike.

Bienalja e 53-të e Venecies do të jetë e hapur për publikun sot dhe do të zgjasë deri më 22 nëntor.

Publikuar: 07.06.2009 | 21:28
Lexuar: 2935 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime