E diel, 16.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Populli kroat dhe kryeministrat kroatë nuk do të kërkojnë këshilla, lutje apo leje nga Beogradi për të bërë diçka. Ato kohëra, fatmirësisht, kanë përfunduar gjithmonë", tha Kosor, e cila u pyet nga gazetarët të komentojë deklaratën e ministrit të Jashtëm serb, Vuk Jeremiq, me rastin e vizitës së saj në Kosovë.
Kosor: Beogradin s'e pyet kush gjë
Shefja e ekzekutivit kroat, Jadranka Kosor, tha se disa politikanë në Kroaci dhe Serbi nuk e kanë kuptuar ende realitetin, "as 20 vjet pas pavarësisë së Kroacisë".

"Populli kroat dhe kryeministrat kroatë nuk do të kërkojnë këshilla, lutje apo leje nga Beogradi për të bërë diçka. Ato kohëra, fatmirësisht, kanë përfunduar gjithmonë", tha Kosor, e cila u pyet nga gazetarët të komentojë deklaratën e ministrit të Jashtëm serb, Vuk Jeremiq, me rastin e vizitës së saj në Kosovë.

Jeremiq, i pyetur se si e komenton deklaratën e zonjës Kosor se "Kroacia është miku më i madh i Kosovës në rajon", tha se "ata që janë miq të mirë me Jadranka Kosorin, nuk kanë nevojë për armiq".

Kryeministrja kroate sot është "sulmuar" edhe nga presidenti serb, Boris Tadiq, i cili tha se është i befasuar me mosreagimin e BE-së, për "sjelljen joevropiane të Kosorit, vizitën e saj në Kosovë dhe përshëndetjen e kriminelëve të akuzuar të Hagës".

Publikuar: 26.08.2011 | 17:23
Lexuar: 1045 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime