E diel, 18.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Policia përdori gaz lotsjellës kundër qindra protestuesve, të indinjuar nga vendimi për të moslejuar hyrjen në parlament të një partie. Ngjarja ndodhi në qyteti e Sidi Bouzidit, vend ku nisën edhe revoltat që çuan në shpërthimin e “Pranverës Arabe”.
Tunizi, rikthehen protestat e dhunshme në rrugë


Protestat të dhunshme shpërthyen Tunizi, gjatë orëve të para të ditës së premte, ndërsa rezultatet e zgjedhjeve të para demokratike në disa dekada u publikuan.

Policia përdori gaz lotsjellës kundër qindra protestuesve, të indinjuar nga vendimi për të moslejuar hyrjen në parlament të një partie. Ngjarja ndodhi në qyteti e Sidi Bouzidit, vend ku nisën edhe revoltat që çuan në shpërthimin e “Pranverës Arabe”.

Autoritetet zgjedhore vendosën më parë që të mos njihnim vendet e fituar në parlament nga Partia Popullore, për shkak të parregullsive financiare. Forca politike në fjalë drejtohet nga një biznesmen i vendosur në Londër, Hachemi Hamdi.

Partia islamike e “Ennahda”-s doli fituese nga zgjedhjet e së dielës, duke grumbulluar 41% të votave, për një total prej 90 deputetësh në parlamentin tunizian me 217 vende. Lideri i partisë, Rachid Ghannouchi, deklaroi se do të vazhdojë të punojë me moton e revoltave që e sollën në pushtet, “Tunizia për të gjithë”.

Zgjedhjet e para demokratike në vend pas tre dekadash u mbajtën nëntë muaj pas largimit të presidentit autoritar Zine el-Abidine Ben Ali.

Publikuar: 28.10.2011 | 13:28
Lexuar: 1034 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime