E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky është rregulli më i ri nxjerrë nga autoritetet iraniane në vend. Sipas këtij rregulli, cdo femër që dëshiron të shkojë për ski, duhet të jetë e shoqëruar nga i ati, vëllai, bashkëshorti ose cilido i afërm tjetër mashkull që do të “përkujdeset” për të.
Iran, s’ka ski për femrat e pashoqëruara nga një mashkull


Iran, s’ka ski për femrat e pashoqëruara nga një mashkull
Asnjë femër nuk mund të ushtrojë sportin e skiimit pa qenë e shoqëruar nga një mashkull.

Ky është rregulli më i ri nxjerrë nga autoritetet iraniane në vend. Sipas këtij rregulli, cdo femër që dëshiron të shkojë për ski, duhet të jetë e shoqëruar nga i ati, vëllai, bashkëshorti ose cilido i afërm tjetër mashkull që do të “përkujdeset” për të.

Rregulli i ri ka hyrë në fuqi në një zonë malore në veri të Republikës Islamike, në një zonë që mbulohet shpejt me dëborë. Gjithcka u vu re kur një grup skiatoresh femra, pa qenë të shoqëruara nga asnjë mashkull, u ndaluan të hynin në kompleksin e sporteve dimërore.

Sipas autoriteteve, rregulli në fjalë, është brenda normave të islamit dhe kundër “sjelljeve imorale”, vecanërisht të femrave.

Publikuar: 14.11.2011 | 11:23
Lexuar: 1118 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime